Muzea w Krakowie

(69)
8.4 km od centrum

Specjalna wystawa w Muzeum PRL-u z Krakowa. “Atomowa Groza. Schrony w Nowej Hucie” prezentuje fakty i odkłamuje mity, jakie przez dziesięciolecia narosły wokół podziemnych obiektów. Komunizm, paranoja zimnej wojny, specyfika przeciwatomowych budowli… a wszystko dzięki eksponatom z epoki i instalacjom multimedialnym. Warto dodać, że pewne organizacje oferują wycieczki do innych schronów Nowej Huty.

1.6 km od centrum

W 2018 roku UNESCO uznało jedyne w swoim rodzaju szopki i tradycję ich budowania za niematerialne dziedzictwo kulturowe Krakowa. Założone przez Piotra Krawczyka Muzeum Szopki Krakowskie powstało, aby wspierać twórców i eksponować unikatowe rzemiosło przez cały rok. Wystawę współtworzą mały warsztat szopkarza i przedmioty nawiązujące do lokalnych legend.     fot. M.M. Moraczewska/cc 4.0/wikipedia.org

1.5 km od centrum

Kultowa kawiarnia, restauracja i centrum kultury. Jama Michalika w Krakowie wywodzi się w prostej linii od założonej w 1895 r. Cukierni Lwowskiej. Tutaj powstał pierwszy polski kabaret “Zielony Balonik”, tutaj swoją twórczość prezentowało wielu znamienitych artystów, to miejsce uważa się za kolebkę Młodej Polski. Lokal wyróżnia się secesyjnym wystrojem, posiada również kameralne muzeum.

1.9 km od centrum

Nietuzinkowa wystawa jedynej w swoim rodzaju sztuki nowoczesnej. Galeria Figur Stalowych prezentuje dzieła stworzone z metalowych części odzyskanych w recyklingu. Oryginalne rzeźby mają formę bohaterów popkultury, słynnych artystów, polityków, sportowców, zwierząt oraz kultowych samochodów i motocykli. Placówka w Krakowie to jeden z zamiejscowych oddziałów Gallery of Steel Figures z Pruszkowa.

0.9 km od centrum

Instytucja zakonu św. Wincentego a Paulo, prezentująca eksponaty kulturowe z niemalże całego świata. Muzeum Historyczno-Misyjne Księży Misjonarzy z Krakowa mieści się w zabytkowym Domu Stradomskim. Pierwsze zbiory pochodzą z podróży braci do Chin, można tu też zobaczyć eksponaty z Afryki czy zabytki europejskie. Od rzemiosła artystycznego, przez instrumenty muzyczne czy przedmioty kultu, aż po dzieła sztuki.

20.8 km od centrum

Kameralny mini-skansen w sąsiedztwie Zamku Królewskiego. Izba Regionalna z Niepołomic prezentuje ciekawskim turystom wyposażenie tradycyjnego gospodarstwa z pierwszej połowy XX w. Mowa zarówno o sprzętach codziennego użytku i narzędziach pracy, jak też wystroju wnętrz czy pamiątkach historycznych. Ponadto Muzeum Niepołomickie organizuje tutaj pokazy wypieku rogalików.

20.9 km od centrum

Część Małopolskiego Centrum Dźwięku i Słowa w Niepołomicach. Muzeum Fonografii ma w swoich zbiorach ok. 150 szeroko pojmowanych sprzętów grających (najstarsze z XIX w.) i blisko 2000 płyt winylowych z muzyką do swobodnego odsłuchu. Ekspozycję antyków podzielono na 7 sekcji, prezentujących kolejne dekady. W tym centrum kultury działają też studio nagraniowe, klub muzyczny i sala widowiskowa.

36.3 km od centrum

Muzeum poświęcone jednemu z największych Polaków w całej historii. Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II pozwala blisko poznać nietuzinkowego człowieka: jego życie, poglądy i nauczanie. Od dzieciństwa w Wadowicach, przez 40 lat spędzone w Krakowie, aż po wybór Karola Wojtyły na biskupa Rzymu i blisko 3 dekady pontyfikatu. Cała ekspozycja jest nowoczesna, łączy unikalne pamiątki i efektowne multimedia.

1.2 km od centrum

Filia niezwykłej Cricoteki w zwyczajnej kamienicy na Starym Mieście w Krakowie. Galeria-Pracownia Tadeusza Kantora mieści się w dawnym mieszkaniu wielkiego twórcy, gdzie rzecz jasna funkcjonował też warsztat artystyczny. Wystrój wnętrz, sprzęty czy zachowane prace pozwalają bliżej poznać nietuzinkową osobowość. Poza tym odbywają się tutaj czasowe wystawy rozmaitych dzieł sztuki.

1.9 km od centrum

Muzeum, centrum kultury i placówka naukowa w jednym. Cricoteka - Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora z Krakowa mieści się oryginalnie odnowionej elektrowni. Prezentuje dorobek i dziedzictwo bodaj najwybitniejszego polskiego artysty XX wieku. W sposób żywy, atrakcyjny dla odbiorców, dzięki czemu awangardowa twórczość staje się przystępniejsza i ciekawsza.    fot. Adrian Grycuk/cc 3.0/wikipedia.org. 

1.1 km od centrum

Jeden z lokali Kramów Dominikańskich, “must-see” dla wszystkich turystów odkrywających artystyczną stronę Krakowa. Galeria Plakatu posiada ogromną kolekcję (ok. 2500 prac 200 autorów), angażuje się także w wystawy i wydarzenia kulturalne, dzięki czemu przyciąga wielu miłośników sztuki. Polska Szkoła Plakatu to zjawisko znane na całym świecie, a tutaj można się o tym przekonać na własne oczy.

1.2 km od centrum

Krakowska Galeria Sztuki Współczesnej, od lat ‘90 XX w. stawiająca prace dalece eksperymentalne. W Bunkrze Sztuki formy dzieł i artyści pełnią rolę służebną wobec doświadczeń i przeżyć odbiorcy. Klasyczne obrazy, rzeźby, fotografie czy filmy ustępują miejsca ekspozycjom interaktywnym, wizualnym spektaklom, instalacjom zapachowym, wirtualnym diagramom i innym śmiałym przedsięwzięciom.

0.9 km od centrum

Centrum konferencyjno-wystawiennicze, z Krakowskim Biurem Festiwalowym w roli operatora nowoczesnego obiektu. Pawilon Wyspiańskiego w Krakowie pełni kilka różnych funkcji, w tym punktu informacji turystycznej. Jednak główną rolę odgrywają najróżniejsze wydarzenia kulturalno-artystyczne oraz stała wystawa z witrażami według niezrealizowanego projektu Stanisława Wyspiańskiego dla wawelskiej katedry.

1.3 km od centrum

Instytucja prowadzona przez siostry felicjanki, przybliżająca biografię błogosławionej założycielki zgromadzenia oraz działalność zakonu. Muzeum i Archiwum Marii Angeli Truszkowskiej z Krakowa eksponuje pamiątki liturgiczne, rzeczy osobiste, zdjęcia, książki i archiwalne dokumenty (można skorzystać z czytelni). Jest też mała wystawa o architekturze zabytkowej siedziby - XIV-wiecznej kamienicy.

1.0 km od centrum

Instytucja założona w 1991 roku, o bardzo rozbudowanym zakresie zadań statutowych. Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie prowadzi szeroko zakrojoną działalność badawczą, edukacyjną, wystawienniczą i wydawniczą. Ogromną rolę odgrywa galeria sztuki zabytkowa w kamienicy “Pod Krukami”, gdzie organizowane są wystawy czasowe na tematy filozoficzne, artystyczne, kulturowe czy historyczne.

4.6 km od centrum

Instytucja powołana do życia, aby kontynuować dzieło naszego Ojca Świętego i szerzyć jego nauki. Centrum Jana Pawła II “Nie lękajcie się!” w Krakowie to część wielkiego sanktuarium poświęconego Papieżowi Polakowi. Z turystycznego punktu widzenia najciekawsze wydaje się Muzeum Jana Pawła II, z papieskimi darami, pamiątkami z pielgrzymek, rzeczami osobistymi i dziełami sztuki sakralnej.

1.2 km od centrum

Klasyczne muzeum figur woskowych, choć o niebywale ambitnych celach. Otóż gospodarze Polonia Wax Museum chcą, aby ich placówka z Krakowa stała się największą i najlepszą tego typu wystawą w Polsce. Pomóc ma w tym niespotykana jakość i szczegółowość modeli. Efekty najlepiej ocenić osobiście - można tutaj spotkać ważne osobistości Kościoła, polityków, sportowców, celebrytów i postacie fikcyjne.

1.1 km od centrum

Poglądowa lekcja na temat działania wymiaru sprawiedliwości. Muzeum Kata Kacianora w Krakowie wystawa ponad 10 dawnych, niewątpliwie efektywnych narzędzi tortur. Grupy zorganizowane mogą wziąć udział w warsztatach rzemieślniczych, w placówce organizowane są też inscenizacje i rekonstrukcje historyczne. Siedzibą Kaciejnory jest XV-wieczna piwnica, wystrojona stosownie do makabrycznych okoliczności.

1.7 km od centrum

Instytucja prezentująca kulturę, dziedzictwo społeczności żydowskiej w Polsce i trudne kwestie związane z Holokaustem. Z założenia Żydowskie Muzeum Galicja w Krakowie ma prezentować odmienne, nietypowe spojrzenie na te tematy. W taki sposób, aby przełamywać szkodliwe i krzywdzące stereotypy. Uzupełnieniem dla 2 ekspozycji stałych są wystawy czasowe, wykłady, warsztaty, koncerty itp.

51.8 km od centrum

Symbol największej tragedii i ludobójstwa XX wieku. Niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady Auschwitz-Birkenau pochłonął ok. 1,1 mln. ofiar ponad 20 narodowości. Utworzone w 1947 r. muzeum dba o pamięć o pomordowanych, poobozowe relikty (rzeczy osobiste więźniów, baraki, komory gazowe, krematoria) i bodaj najważniejszy w całym przedsięwzięciu wymiar edukacyjny.

0.6 km od centrum

Żywe i interaktywne muzeum w zakładzie rzemiosła artystycznego, z tradycjami sięgającymi 1902 roku. Pracownia i Muzeum Witrażu pozwala zarówno przyjrzeć się tworzeniu dzieł sztuki z bliska, jak też zrobić coś własnoręcznie. Oferta warsztatów i zajęć praktycznych jest niezwykle rozbudowana. Warto dodać, że tutaj powstało mnóstwo witraży zdobiących najcenniejsze zabytki Krakowa.

1.3 km od centrum

Prawdopodobnie jedyna instytucja na świecie parająca się tego rodzaju tematyką. Kameralne Muzeum Ubezpieczeń w Krakowie posiada ok. 36 000 różnego rodzaju eksponatów: przede wszystkim dokumentów, pamiątek po osobistościach tej dziedziny oraz niezbędnych w pracy agenta/ubezpieczyciela narzędzi. Szczególnie interesujące wydają się zwłaszcza oryginalne, stare polisy.

0.5 km od centrum

Jedyna w swoim rodzaju podróż do Kraju Wschodzącego Słońca. Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha z Krakowa w niebywale atrakcyjny sposób przybliża kulturę, dzieła artystyczne i dawne zwyczaje azjatyckiego imperium. Zbiory placówki opierają się na ogromnej kolekcji Feliksa Jasieńskiego, działają tu też kawiarnia, szkoła językowa czy Galeria Europa - Daleki Wschód.

1.1 km od centrum

Imponująca kolekcja zoologiczna, paleontologiczna i geologiczna, licząca ponad 2 mln. okazów. Muzeum Przyrodnicze ISEZ PAN z Krakowa kontynuuje tradycje z II poł. XIX wieku, prezentując fascynujące wystawy stałe i ekspozycje czasowe (niektóre z żywymi zwierzętami). Szczególnie cenne są czaszka mamuta sprzed 14 tys. lat i nosorożec włochaty, który zginął ok. 30 000 lat temu.

8.4 km od centrum

Dobry sposób aby sprawdzić, jak to za czasów słusznie minionych bywało. Muzeum PRL-u, zarządzane przez Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, pokazuje zarówno życie codzienne w Polsce lat 1944-89, jak też wszelką działalność antykomunistyczną działaczy solidarnościowych, artystów itd. Na szczególną uwagę zasługuje stała wystawa “Atomowa groza”, urządzona w podziemnym schronie.

5.2 km od centrum

“Must-see” dla wszystkich domorosłych pilotów. Miłośników awiacji i podniebnych maszyn Muzeum Lotnictwa Polskiego z Krakowa skusi wieloma rozmaitymi atrakcjami. W nowoczesnym Gmachu Głównym mieszczą się efektowne ekspozycje tematyczne, a także symulator lotu. Z kolei w Lotniczym Parku Kulturowym można liczyć na ścieżki edukacyjne oraz imprezy i pokazy lotnicze.

1.5 km od centrum

Tajemnice techniki, bez której nasze życie codzienne wyglądałoby zupełnie inaczej. Muzeum Inżynierii Miejskiej porusza mnóstwo tematów: od transportu zbiorowego, przez urządzenia AGD/RTV i różne narzędzia pracy, aż po niezbędne we współczesnych domach media. A wszystko pokazywane w sposób atrakcyjny i interaktywny, w zabytkowych wnętrzach zajezdni tramwajowej.

1.2 km od centrum

Nowoczesna instytucja kultury funkcjonująca w ramach Narodowego Teatru Starego w Krakowie. Muzeum Interaktywne - Centrum Edukacji Teatralnej z pomocą aplikacji multimedialnych i kreatywnie zaaranżowanych pracowni z rekwizytami  oraz gadżetami gwarantuje jedyne w swoim rodzaju przeżycia. To unikalne połączenie tradycyjnego rzemiosła artystycznego z nowinkami technologicznymi.

1.8 km od centrum

Miejsce które oczaruje każdego, kto interesuje się profesjonalną fotografią. Muzeum posiada niezwykle bogate zbiory, w tym aparaty i inne wyposażenie pracowni z zamierzchłych czasów. Technika to jedno, ale ważne są też walory artystyczne Patronem Muzeum Fotografii w Krakowie od 2007 r. jest Walery Rzewuski - jego prace stanowią wyjątkowo cenną część kolekcji archiwalnych zdjęć.

1.4 km od centrum

Tajemnice górnictwa i hutnictwa przedstawione przystępnie i atrakcyjnie dla odbiorcy. Muzeum AGH w Krakowie prowadzi szereg warsztatów edukacyjnych dla młodzieży szkolnej, ponadto na zwiedzających czekają ekspozycje stałe. Od wystaw historycznych, przez specyficzny park miniatur przemysłowych, aż po podziemną kopalnię węgla o charakterze laboratoryjno-dydaktycznym.

0.8 km od centrum

Placówka łącząca cele badawcze z popularyzacją nauki i wartościami edukacyjnymi. Muzeum Geologiczne Polskiej Akademii Nauk w Krakowie koncentruje się na tektonice i rzeźbie terenu wokół miasta (żeby wspomnieć tylko o szczegółowych mapach), ale są tutaj także inne eksponaty: od rozmaitych skał i minerałów, aż po skamieliny prehistorycznych roślin i zwierząt.

1.2 km od centrum

Ogólnodostępne części gmachu Akademii Górniczo-Hutniczej, zaadaptowane na potrzeby wystawienniczo-dydaktyczne. Muzeum Geologiczne AGH w Krakowie buduje swoją kolekcję od 1919 r., podzielone na kilka kategorii zbiory mają już wiele tysięcy eksponatów. Do najciekawszych z pewnością należą szkielety dinozaurów i mamutów, kamienie szlachetne i surowce mineralne.

1.3 km od centrum

Nie lada gratka dla wszystkich, których pasjonuje kultura ludowa i polska wieś. Muzeum Etnograficzne w Krakowie powstało już w 1911 r., z inicjatywy wziętego badacza Seweryna Udzieli. Główna ekspozycja koncentruje się na XIX-wiecznej Małopolsce, acz eksponaty pochodzą z całego świata. Placówka mieści się w zabytkowym, dawnym ratuszu na Kazimierzu - w mieście ma też 2 inne oddziały.

8.4 km od centrum

Historyczna ekspozycja fundacji, która poza działalnością edukacyjną niesie też pomoc zasłużonym kombatantom. Muzeum Czynu Zbrojnego w Krakowskiej Nowej Hucie ma w swoich zbiorach cenne eksponaty z obu wojen światowych, powstań śląskich i wielkopolskich oraz wojny polsko-bolszewickiej. Można tu zobaczyć m.in. broń, mundury, sztandary i odznaki polskich formacji.

0.8 km od centrum

Placówka założona już w 1922 r., szeroko prezentująca dążenia Polaków do odzyskania wolności i pełnej suwerenności. Bogate zbiory Muzeum Czynu Niepodległościowego obejmują okres od połowy XIX w. do 1989 roku - a przecież dzięki darczyńcom i działaczom społecznym kolekcja systematycznie się rozrasta. Eksponaty są posegregowane na kilkanaście działów tematycznych.

1.3 km od centrum

Prywatne Muzeum Bursztynu, ściśle zintegrowane ze sklepem, pracownią jubilerską, mini-laboratorium badawczym i małą kawiarnią. Amber Museum w Krakowie posiada 3 stałe ekspozycje, gdzie wystawiane są m.in. wyjątkowe okazy “Złota Bałtyku”, wymyślna biżuteria z bursztynu czy inne wyroby rzemiosła artystycznego. Naturalnie nie brakuje przyrodniczych i historycznych ciekawostek.

2.6 km od centrum

Krakowski odpowiednik słynnego Muzeum Powstania Warszawskiego. Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa “Nila” posiada ok. 16 tys. historycznych eksponatów, które w połączeniu z nowoczesnymi instalacjami multimedialnymi prezentują niezwykłe dzieje Polskiego Państwa Podziemnego i jego sił zbrojnych. Ponadto placówka prowadzi szereg działań edukacyjnych.

0.8 km od centrum

Instytucja kontynuująca tradycje placówki założonej przez kard. Jana Puzynę w 1906 r. Krakowskie Muzeum Archidiecezjalne Kardynała Karola Wojtyły mieści się w dwóch zabytkowych kamienicach, stałe ekspozycje opierają się na tyluż filarach. Pierwszy to wiekowe dzieła sztuki sakralnej - w tym najstarsze polskie malowidło - drugim są pamiątki po papieżu - Polaku.

14.9 km od centrum

Zabytkowa posiadłość rodu Branickich, w której urządzono stałą wystawę “Garncarstwo prahistoryczne”. Krakowskie Muzeum Archeologiczne prowadziło na terenie Nowej Huty szereg badań, które zaowocowały wartościowymi odkryciami. Ekspozycja w oddziale koncentruje się na naczyniach i wyrobach z ceramiki, jakie wykonano w Polsce od 6000 lat p.n.e. do późnego średniowiecza.

0.8 km od centrum

Działające od 1850 r. Muzeum Starożytności, ze zbiorami szacowanymi na ok. 500 000 cennych eksponatów. Muzeum Archeologiczne w Krakowie systematycznie powiększa swoją kolekcję dzięki badaniom, wykopaliskom oraz darczyńcom. Jego główną siedzibą jest XVII-wieczny, poklasztorny kompleks z dużym i zadbanym ogrodem. Na gości czekają 4 wystawy stałe i różne wydarzenia kulturalne.

2.6 km od centrum

Dawna huta szkła, zreorganizowana w oryginalną placówkę o charakterze edukacyjnym, wystawienniczym i kulturalnym. W ramach krakowskiego Centrum Szkła i Ceramiki “Lipowa 3” działają m.in. galeria sztuki, stała ekspozycja historyczna (z elementami multimedialnymi) i studenckie centrum kształcenia. Ważnym działem placówki są też pokazy wyrobu szkła oraz warsztaty.

2.6 km od centrum

Bardzo dobry przykład zaadaptowania terenów poprzemysłowych na współczesne potrzeby kulturalne. Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie powstało (częściowo) w halach dawnej fabryki Schindlera. W zbiorach placówki znajduje się już ponad 4700 różnego rodzaju prac, kolekcja jest systematycznie powiększana. Ponadto muzeum prowadzi szereg działań edukacyjnych.

1.3 km od centrum

Piękna, secesyjna siedziba Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie urządzane są ekspozycje czasowe wartościowych prac najróżniejszych artystów. Pałac Sztuki dysponuje trzema salami wystawowymi, poza tym wyróżnia się stylową architekturą. Wzniesiony na przełomie XIX i XX w. budynek ma efektowne dekoracje i przypomina monumentalną, antyczną świątynię.

0.8 km od centrum

Oddział Muzeum Narodowego w Krakowie, koncentrujący się na sztuce europejskiej. Na wystawie stałej w Ośrodku Kultury Europeum można podziwiać ponad 100 cennych obrazów i rzeźb zachodnioeuropejskich artystów, najstarsze dzieła pochodzą z XIV w. Ponadto organizowane są tutaj wydarzenia kulturalne i zajęcia edukacyjne. Siedzibą placówki jest dawny, zabytkowy spichlerz.

1.0 km od centrum

Zabytkowy Pałacyk Pod Szyszkami, a zarazem muzeum biograficzne wybitnego artysty Młodej Polski. Dom Józefa Mehoffera wzniesiono w poł. XIX w., acz malarz (uczeń Jana Matejki), twórca witraży i dekoracji nadał posiadłości zupełnie unikalny wystrój i klimat. Placówką kieruje Muzeum Narodowe w Krakowie, spora część oryginalnego wyposażenia i prac pochodzi z darów rodziny.

1.2 km od centrum

XV-wieczny budynek, kilkukrotnie przebudowywany i na początku XX stulecia zapisany na rzecz Muzeum Narodowego w Krakowie. Kamienica Szołayskich nosi imię Feliksa Jasieńskiego, który na rzecz przekazał ogromną (ok. 15 tys. eksponatów) kolekcję rozmaitych dzieł sztuki. Spora część zbiorów pochodziła z Dalekiego Wschodu. Dziś dominują tutaj wystawy czasowe.

1.5 km od centrum

Muzeum biograficzne, założone w rodzinnym domu malarza. Jan Matejko kojarzony jest przede wszystkim jako malarz historyczny, jednak wizyta tutaj pozwoli poznać bliżej inne wątki twórczości i życie prywatne wielkiego artysty. Dom Jana Matejki dysponuje zbiorami w liczbie ok. 6 tys. różnego rodzaju eksponatów. Placówka stanowi oddział Muzeum Narodowego w Krakowie.

0.7 km od centrum

Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego z cennymi numizmatami i starodrukami, mieszczące się w klasycystycznym pałacyku z XIX w., połączone z nowoczesnym Pawilonem Józefa Czapskiego z ekspozycją biograficzną. Muzeum Czapskich wyróżnia się niezwykle bogatymi zbiorami monet, dokumentów i dzieł sztuki, decyzją rodziny przekazanych na rzecz Muzeum Narodowego w Krakowie.

1.1 km od centrum

Filia krakowskiego Muzeum Narodowego w Sukiennicach - a więc pierwszej siedzibie zasłużonej instytucji. Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku posiada niezwykłą kolekcję wartościowych obrazów, rzeźb i innych prac artystycznych. Główną wystawę podzielono na 4 części, ze względu na czas powstania poszczególnych dzieł oraz prezentowane przez nie nurty w sztuce.

1.4 km od centrum

Jedyna w swoim rodzaju czytelnia - bardziej dla badaczy niż hobbystów - działająca w strukturach Muzeum Narodowego w Krakowie. Biblioteka Czartoryskich ma w swoich zbiorach sporo powyżej 245 tys. woluminów. Od wiekowych książek naukowych i historycznych, przez rozmaite dzieła literatury pięknej, aż po wszelkiego typu rękopisy, czasopisma, mapy, ulotki, grafiki etc.

1.6 km od centrum

Kontrowersje związane z wykupem kolekcji przez państwo, przeciągający się w nieskończoność remont… Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie niewątpliwie budzi żywe emocje. Głównie ze względu na przebogatą, liczącą grubo ponad 80 000 eksponatów kolekcję. Dzieła pochodzą od starożytnego Egiptu po XIX stulecie, są wśród nich bezcenne dzieła sztuki i pamiątki historyczne.

0.7 km od centrum

Niebywała kolekcja bezcennych dzieł sztuki, historycznych pamiątek i innych rzeczy stanowiących o polskim dziedzictwie. Muzeum Narodowe w Krakowie prowadzi łącznie paręnaście oddziałów - w Gmachu Głównym funkcjonują 3 główne ekspozycje. Jedna wystawa poświęcona jest militariom, na drugiej króluje rzemiosło artystyczne, a trzecia dotyczy sztuki XX i XXI wieku.

1.7 km od centrum

Interesujące miejsce dla wszystkich, którzy interesują się medycyną - a zwłaszcza jej historią. Muzeum Wydziału Lekarskiego od 1900 roku zebrało kilka tysięcy eksponatów: fachowej literatury, osobistych notatek zasłużonych uczonych, wreszcie instrumentów i narzędzi medycznych o wartości zabytkowej. Siedzibą placówki UJ jest Dom Towarzystwa Lekarskiego Krakowskiego.

3.4 km od centrum

Nowoczesna placówka dydaktyczna, a przy okazji specjalnych wydarzeń również fascynujące muzeum. Aż szkoda, że Centrum Edukacji Przyrodniczej Uniwersytetu nie jest ogólnodostępne na okrągło, gdyż wystawy są niezwykle interesujące. Na przykład szkielet Smoka Wawelskiego W sumie ze zbiorów z 4 działów (niegdyś samodzielnych muzeów) przygotowano tutaj 8 ekspozycji stałych.

1.6 km od centrum

Placówka Uniwersytetu Jagiellońskiego, stworzona dla celów dydaktycznych. Historia Muzeum Anatomii Collegium Medicum w Krakowie sięga 1803 r., kiedy z Wiednia sprowadzono pierwsze 12 preparatów. W 2001 r. zbiory liczyły już blisko 2100 eksponatów, umieszczonych w 3 salach tematycznych. Chlubą placówki są kunsztowne preparaty wykonane przez prof. Ludwika Teichmanna.

1.4 km od centrum

Czyli o tym, jak to drzewiej lekarstwa się produkowało. Muzeum Farmacji Collegium Medicum w Krakowie posiada ogromne zbiory aptekarskich mebli, naczyń, narzędzi i surowców do produkcji leków z wielu różnych epok. Na szczególną uwagę zasługują farmaceutyczne osobliwości, np. sproszkowane karaluchy. Placówka mieści się XIV-wiecznej, zabytkowej kamienicy.

1.0 km od centrum

Najstarszy budynek uniwersytecki w Polsce, z przełomu XIV i XV w. Architektonicznie krakowskie Collegium Maius prezentuje styl późnogotycki, Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego mieści się tutaj od 1964 r. Na zwiedzających czekają zabytkowe wnętrza, przebogate zbiory instrumentów naukowych oraz dzieł sztuki, a także edukacyjne wystawy interaktywne i ekspozycje czasowe.

3.7 km od centrum

Konzentrationslager Plaszow, ze ścieżką dydaktyczną przygotowaną przez Muzeum Historyczne Miasta Krakowa. Po obozowej infrastrukturze praktycznie nie ma już śladu, są upamiętniające ofiary obeliski i 7-metrowy pomnik “Ludzie z wydartymi sercami”. Przez KL Plaszow przeszło 50-150 tys. osób, z czego ok. 8000 zamordowano na Hujowej Górce i w innych miejscach straceń.

2.8 km od centrum

Wystawa “Miasto pod kopcem Kraka” traktująca o historii dzielnicy (niegdyś samodzielnym mieście) na prawym brzegu Wisły. Od legend i zamierzchłej przeszłości po czasy współczesne. Muzeum Podgórza mieści się w zabytkowym budynku z II poł. XVIII w., stała ekspozycja składa się z 4 sal tematycznych. Ponadto Muzeum Historyczne Miasta Krakowa urządza wystawy czasowe.

7.4 km od centrum

Magazyny i pracownie konserwatorskie Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, w pewnej części udostępnione dla turystów i zwiedzających. Thesaurus Cracoviensis pozwala obejrzeć tą część muzealnej kolekcji (ponad 120 tys. obiektów!), która stosunkowo rzadko trafia na wystawy. Dominują tutaj dziełą malarskie, tkaniny, militaria, numizmaty oraz rzemiosło artystyczne.

1.2 km od centrum

Niezwykłe muzeum średniowiecznego Krakowa i archeologiczny rezerwat w jednym. Rynek Podziemny w atrakcyjny sposób prezentuje najdawniejsze dzieje miasta: za pomocą pozostałości zabudowy sprzed 1000 lat, reliktów i skarbów odkrytych na wykopaliskach oraz nowoczesnych, efektownych instalacji multimedialnych. Pieczę nad placówką sprawuje Muzeum Historyczne Miasta Krakowa.

1.3 km od centrum

Stała wystawa “Mieszkanie przedmiejskie przed stu laty”, urządzona przez Muzeum Historyczne Miasta Krakowa w kamienicy z przełomu XIX i XX wieku. Dom Zwierzyniecki to specyficzny skansen, w trakcie zwiedzania można się poczuć jak w gościach. Poza pieczołowicie zrekonstruowanymi wnętrzami i przedmiotami codziennego użytku, są też rzeczy podkreślające lokalny folklor.

8.4 km od centrum

Stała seria ekspozycji Muzeum Historycznego Miasta Krakowa o charakterze czasowym. Pod wspólnym szyldem “Dzieje Nowej Huty” placówka prezentuje skomplikowaną historię podkrakowskich wsi, krótko po II WŚ przekształconych w potęgę przemysłu ciężkiego i socjalistyczne osiedle robotnicze. Na wystawach dominują materiały dokumentalne oraz symboliczne pamiątki.

1.8 km od centrum

Areszt gestapo zamieniony przez Muzeum Historyczne Miasta Krakowa w mocną wystawę o hitlerowskim i stalinowskim terrorze. Ulica Pomorska prezentuje materiały dokumentalne i archiwalne, a także rzeczy osobiste poszczególnych ofiar i pieczołowicie odtworzone pomieszczenia. Ogromne wrażenie wywierają zwłaszcza dawne cele - miejsca okrutnych tortur i morderstw.

2.1 km od centrum

Zakład farmaceutyczny, który pomógł przetrwać wielu Żydom z Krakowskiego getta. Oficjalnie kierowana przez Tadeusza Pankiewicza Apteka Pod Orłem zaopatrywała w leki na tyle, aby zapobiec epidemii. Jednak aptekarze działali też w konspiracji, zapewniając m.in. schronienie, prowiant i dokumenty. Dziś mieści się tu poruszająca wystawa Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.

2.6 km od centrum

Wielka historia i dramaty pojedynczych ludzi. Fabryka Emalia Oskara Schindlera to oddział MHK, z niezwykłą wystawą “Kraków - czas okupacji 1939-1945”. Przemyślane, korzystające z nowoczesnych środków przekazu instalacje opowiadają historię prześladowanych Żydów i niemieckiego przedsiębiorcy, który zrobił co tylko w jego mocy, aby uratować choć część z nich przed śmiercią.

1.2 km od centrum

Obowiązkowy punkt programu wycieczki dla tych, którzy chcą lepiej poznać przeszłość miasta. Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, z główną siedzibą w zabytkowym, barokowym Pałacu Krzysztofory, prezentuje dzieje Grodu Kraka w niezwykle atrakcyjny sposób. Stała wystawa “Ceyberteka” udanie łączy ekspozycję bezcennych artefaktów z multimedialnymi pokazami i szczegółowymi makietami.

0.6 km od centrum

Instytucja powołana do życia w 1975 r. przez Karola Wojtyłę, opiekująca się wyjątkowymi zbiorami Katedry Wawelskiej. Krakowskie Muzeum Katedralne im. Jana Pawła II mieści się w połączonych ze sobą kamienicach z XIV w. Ekspozycję insygniów królewskich (np. włócznia św. Maurycego), bezcennych dzieł sztuki i przedmiotów kultu religijnego podzielono na 4 sale tematyczne.

84.7 km od centrum

Instytucja dbająca o przybliżenie postaci genialnego kompozytora. Karol Szymanowski czerpał natchnienia m.in. z muzyki orientalnej oraz podhalańskiego folkloru. Znajduje to wyraz w udostępnianej kolekcji pamiątek po artyście. Muzeum mieści się w zabytkowej willi utrzymanej w stylu zakopiańskim, gdzie przez kilka lat Szymanowski mieszkał i pracował. Placówka to oddział krakowskiego Muzeum Narodowego.