Galeria Plakatu

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Coś pomiędzy centrum wystaw artystycznych, komercyjną galerią sztuki oraz sklepem z oryginalnymi pamiątkami z Krakowa. Galeria Plakatu mieści się w charakterystycznych Kramach Dominikańskich, nieopodal zabytkowego klasztoru i Bazyliki Świętej Trójcy. Walory artystyczne, piękna architektura - nic tylko oglądać, podziwiać… no i rzecz jasna kupować.

Polskie plakaty mają w świecie sztuki niezwykle wysoką renomę, żeby wspomnieć tylko o niepowtarzalnych plakatach filmowych z lat ‘50 i ‘60 XX wieku. W krakowskiej Galerii Plakatu można obejrzeć i/lub nabyć ok. 2500 prac, przygotowanych przez blisko dwustu projektantów, grafików i malarzy. Do grona prezentowanych autorów należą m.in. (w kolejności alfabetycznej) Roman Cieślewicz, Elżbieta Chojna, Mieczysław Górowski, Małgorzata Gurowska, Jan Lenica, Lech Majewski, Józef Mroszczak, Kaja Renkas, Jan Sawka, Monika Starowicz, Franciszek Starowieyski, Waldemar Świerzy czy Henryk Tomaszewski. Poza plakatami zapraszającymi do kin, można tutaj obejrzeć dzieła teatralne, muzyczne, sportowe, cyrkowe, reklamowe, polityczne, społeczne… Nie brakuje też plakatów stricte autorskich, artystycznych i wystawowych. Najstarsze eksponaty i wzory pochodzą jeszcze sprzed II Wojny Światowej.

Galeria Plakatu w Krakowie bazuje na prywatnych zbiorach zapalonych kolekcjonerów. Krzysztof Dydo i Ewa Pabis udowadniają, że Polska Szkoła Plakatu cieszy się całkiem niezłą kondycją i wciąż budzi żywe, autentyczne emocje. Ich instytucja bierze aktywny udział w organizowaniu rozmaitych wystaw i konkursów (również o zasięgu międzynarodowym),zajmuje się też reprodukcją - także na kartkach pocztowych - drukiem i katalogowaniem cennych dzieł sztuki plakatu.

Mini przewodnik

Jeden z lokali Kramów Dominikańskich, “must-see” dla wszystkich turystów odkrywających artystyczną stronę Krakowa. Galeria Plakatu posiada ogromną kolekcję (ok. 2500 prac 200 autorów),angażuje się także w wystawy i wydarzenia kulturalne, dzięki czemu przyciąga wielu miłośników sztuki. Polska Szkoła Plakatu to zjawisko znane na całym świecie, a tutaj można się o tym przekonać na własne oczy.


Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja