Dom Jana Matejki

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Rodzinna kamieniczka jednego z najwybitniejszych polskich malarzy, w której Muzeum Narodowe w Krakowie prowadzi biograficzną ekspozycję na temat życia i twórczości mistrza pędzla. Dom Jana Matejki to jednak nie tylko interesująca wystawa oraz elegancko odtworzone wnętrza, ale też cykliczne warsztaty plastyczne (głównie dla dzieci),wykłady oraz wydarzenia kulturalne w rodzaju “Muzykowania u Matejków”.

Pierwsze muzeum poświęcone Janowi Matejce założono już 5 lat po śmierci malarza, w 1898 roku. Za inicjatywą stało towarzystwo imienia artysty, które nie tylko wykupiło od rodziny starą kamienicę (przebudowaną na przełomie XVIII i XIX wieku) w której Matejko mieszkał i pracował praktycznie przez całe życie, ale też na wszelkie sposoby gromadziło pamiątki po autorze takich dzieł jak “Bitwa pod Grunwaldem”, “Konstytucja 3 Maja 1971 roku”, “Hołd pruski”, “Wernyhora”, “Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem” i wielu, wielu innych, wiekopomnych obrazów. W 1904 r. zbiory i Dom Jana Matejki oddano pod zarząd Muzeum Narodowego w Krakowie.

Matejko zasłynął przede wszystkim jako malarz historyczny, jego wizja dziejów Polski wywiera niezatarty wpływ na wyobraźnię kolejnych pokoleń. Zainteresowania - tudzież misję - artysty doskonale widać po wystawionych przedmiotach. Dom Jana Matejki posiada kolekcję szacowaną na ok. 6 000 obiektów, a znaczną ich część stanowią zabytkowe militaria. Poza tym można tutaj podziwiać m.in. wyposażenie pracowni, szkice i rysunki, antyczne meble, gromadzone przez malarza rzemiosło artystyczne i zbiory etnograficzne, osobiste listy oraz fotografie, książki czy starodruki. Rzecz jasna w Domu Jana Matejki nie mogło zabraknąć jego własnych obrazów.

Cennik

Ceny wejściówek do Domu Jana Matejki, oddziału Muzeum Narodowego w Krakowie - stan na lipiec 2018:

  • 1 zł bilet ulgowy dla dzieci i młodzieży od 7. do 26. roku życia
  • 5 zł bilet ulgowy
  • 10 zł bilet normalny
  • 20 zł bilet rodzinny - maksymalnie 5 osób, w tym minimum 1 dziecko do lat 18
  • audioprzewodniki +5-7 zł
Mini przewodnik

Muzeum biograficzne, założone w rodzinnym domu malarza. Jan Matejko kojarzony jest przede wszystkim jako malarz historyczny, jednak wizyta tutaj pozwoli poznać bliżej inne wątki twórczości i życie prywatne wielkiego artysty. Dom Jana Matejki dysponuje zbiorami w liczbie ok. 6 tys. różnego rodzaju eksponatów. Placówka stanowi oddział Muzeum Narodowego w Krakowie.


Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja