Muzeum Katedralne im. Jana Pawła II

Sąsiadująca z wawelską świątynią placówka, która - zgodnie ze słowami gospodarzy - dysponuje jedną z największych i najcenniejszych kolekcji dzieł sztuki oraz pamiątek historycznych w całej Polsce. Muzeum Katedralne w Krakowie powołano w 1975 r. z inicjatywy Karola Wojtyły. Jego siedzibą jest zabytkowy Dom Katedralny, stworzony z dwóch przylegających do siebie XIV-wiecznych budynków: Domu Gotyckiego i kamienicy wzniesionej za panowania Kazimierza Wielkiego.

Eksponaty zgromadzone w Muzeum Katedralnym w znacznej mierze pochodzą z niegdysiejszego Skarbca Katedry Wawelskiej. Przez wieki właśnie tutaj gromadzono insygnia władzy królewskiej i inne regalia, a także najbardziej wartościowe rzeczy stworzone do kultu religijnego i sprawowania posługi kapłańskiej: od rzemiosła artystycznego i sztuki sakralnej po insygnia najwyższych hierarchów duchownych. Krakowskie Muzeum Katedralne im. Jana Pawła II posiada 4 wystawy stałe:

  • Salę Królewską - czyli skarby władców Polski. Można tutaj zobaczyć m.in. grot włóczni św. Maurycego, który cesarz Otton III przekazał Bolesławowi Chrobremu, jabłko i berło Anny Jagiellonki, miecz koronacyjny Augusta III czy wyjątkowy racjonał biskupów krakowskich, podarowany przez królową Jadwigę.
  • Salę Skarbca Katedralnego XI-XVI w. - pierwsza część ekspozycji religijnej, z najstarszymi darami biskupów, magnatów i królów dla najważniejszego kościoła Rzeczpospolitej. Na szczególną uwagę zasługują zwłaszcza skrzyneczka saraceńsko-sycylijska (srebrny relikwiarz), haftowany ornat przekazany przez krakowskiego wojewodą Piotra Kmitę, XV-wieczny obraz “Salvator Mundi” czy przedmioty wyjęte z XII-wiecznego grobu biskupa Maura.
  • Salę Skarbca Katedralnego XVII-XX w. - motyw przewodni wystawy ten sam, co wyżej, tylko eksponaty późniejsze. W tej części Muzeum Katedralnego na wyróżnienie zasługują monstrancja od bpa Stanisława Dąmbskiego infuła bp. Andrzeja Lipskiego z tysiącem szlachetnych kamieni, złocone misa i dzban z XVII w. oraz pastorał biskupa Adama Sapiehy.
  • Salę Papieską - kolekcja pamiątek po papieżu Janie Pawle II. Od szat kardynalskich, przez papieską infułę czy fotel Ojca Świętego z jego ostatniej pielgrzymki do Polski, aż po przedmioty przywiezione z licznych, prywatnych i oficjalnych podróży. Na przykład pucharek ze srebra i orzecha kokosowego.

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Komentarze (0)

Dodaj komentarz