Galeria Figur Stalowych

Jedna z niezwykłych atrakcji turystycznych na Starym Dworcu PKP w Krakowie. Galeria Figur Stalowych to intrygujące muzeum sztuki nowoczesnej, prezentujące najróżniejsze dzieła stworzone… ze złomu, a ściślej rzecz biorąc metalowych elementów odzyskanych w ramach recyklingu. Nie da się ukryć - pomysł równie nietuzinkowy, co nauka historii Polski za pomocą multimedialnych instalacji z klockami LEGO w HistoryLandzie.

Galerię Figur Stalowych bodaj najlepiej potraktować jako twórczą wariację na temat Muzeum Figur Woskowych Madame Tussaud. Tyle że zamiast realistycznych, plastycznych sobowtórów spotykamy swoich ulubieńców w formie metalowych rzeźb, figur i modeli. Postacie znane z filmów i animacji, politycy, artyści, sportowcy… a także zwierzęta oraz ikony motoryzacji: kultowe motocykle, ekskluzywne samochody itp. Na wystawę w Krakowie lepiej zabrać ze sobą dobry aparat fotograficzny, żeby później nie żałować zmarnowanej okazji na fantastyczne zdjęcia.

Zgodnie ze słowami twórców, Galeria Figur Stalowych to przedsięwzięcie unikalne w skali całego świata. Na pieczołowite przygotowanie każdego jednego eksponatu poświęcili po kilka tysięcy godzin. Swój wkład w rozwój Gallery of Steel Figures włożyło już ok. 120 rzemieślników, pracujących niemal we wszystkich zakątkach globu.

Krakowska Galeria Figur Stalowych to jedna z filii instytucji, która powstała w Pruszkowie z inicjatywy Mariusza “Jose” Olejnika. A konkretnie na terenie “Skupu Złomu przy Czołgu”, bodaj najsłynniejszego tego typu zakładu w Polsce. Poza Krakowem, oddziały Gallery of Steel Figures znajdują się jeszcze m.in. w Gliwicach, Warszawie czy czeskiej Pradze. Otwarcie kolejnych wydaje się tylko i wyłącznie kwestią czasu.

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Komentarze (0)

Dodaj komentarz