Muzeum Podgórza

Stała wystawa “Miasto pod kopcem Kraka” i cyklicznie zmieniane przez Muzeum Historyczne Miasta Krakowa ekspozycje czasowe. Muzeum Podgórza to placówka o wybitnie lokalnym charakterze, w której powstanie mocno zaangażowały się miejscowe instytucje kultury oraz mieszkańcy dzielnicy. Dzięki temu swoje miejsce znalazły tutaj zarówno nowoczesne instalacje multimedialne, jak też bardzo osobiste pamiątki i relacje świadków historycznych wydarzeń.

Muzeum Podgórza w Krakowie prezentuje dzieje dzielnicy - przez wieki samodzielnego miasta - w sposób niezwykle kompleksowy. Od czasów najstarszych, zahaczających wręcz o regionalne podania i legendy, aż po najnowszą współczesność. Zwiedzający poznają zarówno kolejne wydarzenia, jak też sylwetki ważnych i/lub zasłużonych osobistości. Całość mieści się w 4 salach tematycznych:

  1. Między Wisłą a górą św. Benedykta
  2. Królewskie Wolne Miasto Podgórze
  3. Ku wolności
  4. Czas Podgórza

Warto dodać, że w krakowskim Muzeum Podgórza na najmłodszych czeka szereg zagadek i zabaw interaktywnych. Ponadto cała ekspozycja jest przyjazna osobom niepełnosprawnym, również z zaburzeniami wzroku i słuchu.

Siedzibą tego oddziału Muzeum Historycznego Miasta Krakowa jest zabytek z drugiej połowy XVIII wieku. Odrestaurowany dla celów muzealnych pełnił wcześniej najróżniejsze funkcje. Początkowo działał tutaj zajazd “Pod świętym Benedyktem”, później m.in. kupiecki kantor Józefa Hallera, wojskowy szpital czy koszary.

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Komentarze (0)

Dodaj komentarz