Dom Józefa Mehoffera

Popularny Pałacyk Pod Szyszkami, w którym Muzeum Narodowe w Krakowie urządziło specyficzną ekspozycję. Dom Józefa Mehoffera to zarówno wiernie zrekonstruowana i wyposażona posiadłość wybitnego artysty Młodej Polski, jak też swego rodzaju muzeum biograficzne arcymistrza secesyjnych obrazów, witraży i dekoracji - ucznia samego Jana Matejki. Miłośnicy szeroko pojmowanej sztuki zapewne będą zachwyceni.

Architektonicznie krakowski Dom Józefa Mehoffera prezentuje styl klasycystyczny. Zabytkowy dziś budynek wzniesiono w połowie XIX wieku, na miejsce zniszczonego przez ogień dworku. Co ciekawe, to właśnie tutaj w 1869 r. urodził się Stanisław Wyspiański. Pałacyk Pod Szyszkami swoją nazwę zawdzięcza często powtarzającemu się motywowi zdobniczemu, jaki Józef Mehoffer stosował podczas dekoracji remontowanej przez siebie rezydencji. Impulsem do zakupu domu przez artystę w 1932 r. miały być staroświecki, nastrojowy wygląd oraz piękny ogród.

Za sprawą starań Muzeum Narodowego w Krakowie i jego dobroczyńców dzisiejszy Dom Józefa Mehoffera prezentuje się praktycznie identycznie, jak gniazdko uwite przez malarza w latach ‘30 XX w. Spora w tym zasługa oryginalnego wyposażenia - dawnych mebli, wyrobów rzemiosła artystycznego i dzieł sztuki z prywatnych kolekcji czy osobistych fotografii - przekazanych na rzecz MNK przez rodzinę Mehofferów. Można tutaj obejrzeć także pracownię artysty, elegancko zaaranżowane ogrody, no i rzecz jasna mnóstwo prac samego Józefa Mehoffera.

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Komentarze (0)

Dodaj komentarz