Muzeum i Archiwum Marii Angeli Truszkowskiej

Instytucja znana również jako Muzeum i Archiwum Zgromadzenia Zakonnego Sióstr św. Feliksa z Kantalicjo. Krakowskie Muzeum i Archiwum Marii Angeli Truszkowskiej prezentuje sylwetkę założycielki zakonu oraz działalność sióstr felicjanek. Ponadto jest to miejsce kultu błogosławionej, wyniesionej na ołtarze przez papieża Jana Pawła II 18 kwietnia 1993 roku.

Wystawę stałą podzielono na kilka części: salę pamiątek liturgicznych, pokój Matki Angeli, salę historii i duchowości zgromadzenia, pokój rodzinny, a także archiwum, bibliotekę oraz czytelnię. Można tutaj obejrzeć szereg pamiątek i rzeczy osobistych błogosławionej, zdjęcia, dewocjonalia i mnóstwo dokumentów oraz książek. Muzeum i Archiwum Marii Angeli Truszkowskiej mieści się zabytkowej kamienicy mieszczańskiej, wybudowanej najprawdopodobniej jeszcze w XIV stuleciu. Naturalnie na przestrzeni dziejów kilkukrotnie ją przerabiano i remontowano. Specjalna, niewielka wystawa szkiców i rysunków w tzw. maclochu (w uproszczeniu: dawny typ wąskiej piwnicy) pokazuje, jak przez wieki zmieniała się architektura budynku.

Muzeum i Archiwum Marii Angeli Truszkowskiej w Krakowie zwykle jest otwarte dla zwiedzających od wtorku do piątku i jedną sobotę w miesiącu. Zarówno turyści indywidualni, jak też grupy zorganizowane, powinni zawczasu uprzedzić felicjanki o planowanej wizycie.

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Komentarze (0)

Dodaj komentarz