Muzeum Fotografii

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Muzeum Historii Fotografii im. Walerego Rzewuskiego w Krakowie, utworzone na szczeblu państwowym w grudniu 1986 roku. Zgodnie ze statutem instytucja zajmuje się nie tylko działalnością wystawienniczą i edukacyjną, ale także badaniami naukowymi i wydawaniem stosownych publikacji. Zwiedzających stolicę Małopolski turystów zapewne najbardziej zainteresuje pierwsza grupa muzealnych aktywności.

Ekspozycja stała krakowskiego Muzeum Fotografii dobitnie pokazuje, jaką przemianę przeszła sztuka robienia zdjęć od czasów pionierskich do współczesnej epoki cyfrowej i inteligentnej automatyzacji. Rzecz jasna placówka koncentruje się na zamierzchłej przeszłości - od stosunkowo prostych urządzeń optycznych w rodzaju camera obscura, poprzez przekrój rozwojowy technologii aparatów fotograficznych, aż po elementy wyposażenia niezbędne w pracowniach i ciemniach na przełomie XIX i XX stulecia. Zbiory obejmują sprzęt fotograficzny od roku 1880 do 2005.

Naturalnie w Muzeum Fotografii nie mogło zabraknąć archiwalnych, w wielu przypadkach bezcennych zdjęć o wartości zabytkowej. Do tej kategorii niewątpliwie zaliczają się prace patrona instytucji - Walery Rzewuski fotografował chociażby obrazy Jana Matejki, Tatry, krakowskie zabytki czy polską wieś. Tworzył też portrety wybitnych osobistości II połowy XIX w - artystów, polityków, arystokratów, naukowców etc. Łącznie Muzeum Fotografii z Krakowa prezentuje dzieła ponad 100 twórców parających się fotografią artystyczną, od międzywojnia po czasy najnowsze.

UWAGA - od września 2018 Muzeum Historii Fotografii im. Walerego Rzewuskiego w Krakowie ma przenieść się do zabytkowej, zrewitalizowanej i przystosowanej na potrzeby wystawowo-edukacyjne Strzelnicy na Woli Justowskiej. Biura administracyjne instytucji najpewniej pozostaną w budynku dawnego dworca kolejowego przy placu Jana Nowaka Jeziorańskiego 3.

Cennik

Ceny wejściówek do Muzeum Fotografii im. Walerego Rzewuskiego w Krakowie - stan na sierpień 2018:

  • bilet normalny po 8 zł
  • bilet ulgowy po 5 zł
  • bilet rodzinny po 3 zł od osoby
  • zwiedzanie z przewodnikiem 50 zł + 3 zł/os.
  • lekcje muzealne 75 zł + 3 zł/os.

W KAŻDĄ NIEDZIELĘ WSTĘP BEZ OPŁAT

Mini przewodnik

Miejsce które oczaruje każdego, kto interesuje się profesjonalną fotografią. Muzeum posiada niezwykle bogate zbiory, w tym aparaty i inne wyposażenie pracowni z zamierzchłych czasów. Technika to jedno, ale ważne są też walory artystyczne Patronem Muzeum Fotografii w Krakowie od 2007 r. jest Walery Rzewuski - jego prace stanowią wyjątkowo cenną część kolekcji archiwalnych zdjęć.


Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja