Apteka Pod Orłem

Na pierwszy rzut oka: kamieniczka i zakład farmaceutyczny jakich wiele. Jednak Apteka Pod Orłem, aktualnie jeden z oddziałów Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, odegrała znaczącą rolę w bodaj najtragiczniejszym rozdziale dotychczasowych dziejów miasta: II Wojnie Światowej i Zagładzie. A wszystko za sprawą bohaterstwa zwykłych ludzi.

Aurelia Danek-Czortowa, Irena Droździkowska, Helena Krywaniuk oraz Tadeusz Pankiewicz pracowali w Aptece Pod Orłem, kiedy w 1941 roku władze okupacyjne zdecydowały o utworzeniu żydowskiego getta w krakowskiej dzielnicy Podgórze. Dzięki ich oficjalnym staraniom skazani na zagładę mieli dostęp do leków, co przeciwdziałało wybuchowi epidemii. Natomiast za sprawą konspiracyjnej działalności grupki medyków Żydzi otrzymywali prowiant, tymczasowe schronienie czy fałszywe dokumenty niezbędne do ucieczki.

Całym interesem kierował Pankiewicz, dyplomowany farmaceuta po Uniwersytecie Jagiellońskim, który przejął Aptekę Pod Orłem po swoim ojcu. To na jego wspomnieniach Muzeum Historyczne Miasta Krakowa oparło scenariusz swoich wystaw. Ekspozycja zajmuje wszystkie pomieszczenia zamkniętego w latach ‘60 XX wieku zakładu aptekarskiego. Całość podzielono na 6 części - można tutaj zarówno podziwiać pieczołowicie zrekonstruowane wnętrza, jak też przedmioty z Holokaustu (od materiałów dokumentalnych po rzeczy osobiste) i poruszające prezentacje multimedialne. Co ciekawe, zwiedzający nie wszystko mają wyłożone “jak kawę na ławę” - sporą część treści należy odszukać samodzielnie, choćby przeszukując kolejne szafki i szuflady.

Apteka Pod Orłem jest elementem Trasy Pamięci Muzeum Historycznego Miasta Krakowa - swego rodzaju szlaku turystycznego, poświęconego II Wojnie Światowej, hitlerowskiej okupacji, historii krakowskiego getta i martyrologii Żydów. W ramach jednego biletu można odwiedzić jeszcze Fabrykę Emalia Oskara Schindlera oraz Ulicę Pomorską.

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Komentarze (0)

Dodaj komentarz