Atomowa Groza. Schrony w Nowej Hucie

 • Ocena
 • Dla dwojga
 • Dla dzieci
 • Dla dorosłych
 • Dla seniorów
Opis

Niezwykła wystawa przygotowana przez Muzeum PRL-u, konfrontująca miejskie legendy Krakowa z twardymi faktami historycznymi. “Atomowa Groza. Schrony w Nowej Hucie” nie tylko pozwala zwiedzić jeden z ponad 250 podziemnych obiektów, ale też poznać pełen kontekst - polityczny, historyczny, wymiar propagandowy itp. - związany z tymi obiektami.

Na wystawie zebrano mnóstwo oryginalnych eksponatów z epoki. Nie zabrakło przy tym zdecydowanie bardziej nowoczesnych instalacji i prezentacji multimedialnych. Krakowska “Atomowa Groza. Schrony w Nowej Hucie” pokazuje zarówno specyfikę budownictwa przeciwatomowych kompleksów (a docelowo nawet całych miast głęboko pod ziemią),jak też kulisy przejęcia przez komunistów władzy w Polsce po zakończeniu II Wojny Światowej, zimną wojnę i celowe podgrzewanie atmosfery zagrożenia amerykańskim atakiem jądrowym czy zadania stawiane przed cywilnymi grupami samoobrony. Taki powrót do paranoicznej przeszłości… która zdaniem części obserwatorów wydarzeń na świecie prędzej czy później znów stanie się teraźniejszością - tylko w nieco innym, zaktualizowanym wydaniu.

Warto dodać, że wystawa “Atomowa Groza. Schrony w Nowej Hucie” z dawnego kina Światowid (czyli dzisiejszego Muzeum PRL-u) to nie jedyne pozostałości po “podziemnym mieście”, jakie są udostępnione do zwiedzania w Krakowie. Tego rodzaju wycieczki organizują choćby Biuro Podróży Ecotravel - nieopodal siedziby na osiedlu Niepodległości - a także Małopolskie Stowarzyszenie Miłośników Historii „Rawelin” i Fundacja Promocji Nowej Huty, które odkrywają przed turystami kolejne tajemnice. M.in. Stanowisko Dowodzenia Kombinatu pod Centrum Administracyjnym Huty czy schron Oddziału Pierwszej Pomocy Medycznej.

Cennik

Ceny wejściówek do Muzeum PRL-u w Krakowie, z wystawą “Atomowa Groza. Schrony w Nowej Hucie” - stan na wrzesień 2018:

 • bilety ulgowe po 8 zł
 • bilety normalne po 10 zł
 • bilety grupowe ulgowe po 7 zł/os.
 • bilety grupowe normalne po 8 zł/os.
 • bilety z Krakowską Kartą Rodzinną po 5 zł/os.
 • usługa przewodnicka po 100 zł od grupy

BEZPŁATNY WSTĘP DO MUZEUM PRL-U I NA WYSTAWĘ “ATOMOWA GROZA. SCHRONY W NOWEJ HUCIE” W KAŻDY WTOREK

Mini przewodnik

Specjalna wystawa w Muzeum PRL-u z Krakowa. “Atomowa Groza. Schrony w Nowej Hucie” prezentuje fakty i odkłamuje mity, jakie przez dziesięciolecia narosły wokół podziemnych obiektów. Komunizm, paranoja zimnej wojny, specyfika przeciwatomowych budowli… a wszystko dzięki eksponatom z epoki i instalacjom multimedialnym. Warto dodać, że pewne organizacje oferują wycieczki do innych schronów Nowej Huty.


Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja