Ośrodek Kultury Europeum

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Zabytkowy spichlerz z XVII wieku w pobliżu klasztoru kapucynów, przez Muzeum Narodowe w Krakowie przekształcony w galerię sztuki. Za pomocą ponad setki rzeźb i obrazów Ośrodek Kultury Europeum prezentuje przekrój przez 7 stuleci europejskiej działalności artystycznej. Ta część zbiorów instytucji jest o tyle wyjątkowa, że przez długie lata MNK koncentrowało się na sztuce polskiej - a tutaj można zobaczyć przede wszystkim cenne prace z zachodniej Europy.

Do najciekawszych dzieł wystawionych w Ośrodku Kultury Europeum z pewnością należy zaliczyć średniowieczne Madonny z Katalonii, “Ukrzyżowanie” Paola Veneziano, “Kazanie św. Jana Chrzciciela” Pietera Brueghela młodszego, niderlandzkie “Popiersie biskupa” datowane na 1500 rok, “Ucieczka do Egiptu” autorstwa Luki Giordano, XIV-wieczna rzeźba “Madonna z dzieciątkiem”, “Walka koguta z kotem” Jacoba Victorsa, “Pocałunek” Gustawa Vigelanda z 1897 r., figurka Don Kichota wykonana przez Paula Emile’a Machaulta… i jeszcze wiele, wiele innych dzieł o dużej wartości artystycznej. Finansowej zresztą też.

Początki “zachodnioeuropejskiej” kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie sięgają 1879 roku. Przez długie lata były to wyłącznie dary dobroczyńców instytucji, wówczas nikt nie myślał o utworzeniu czegoś w rodzaju współczesnego Ośrodka Kultury Europeum. Sytuacja zmieniła się po II Wojnie Światowej, kiedy to MNK zaczęło aktywniej poszerzać swoje europejskie zbiory dzieł sztuki. Początkowo prezentowano je razem z kolekcją Czartoryskich, w 2013 r. przeniesiono do wspomnianego we wstępie, świeżo odrestaurowanego spichlerza.

Poza wystawą stałą, Ośrodek Kultury Europeum Muzeum Narodowego w Krakowie prowadzi działalność edukacyjną, organizuje też szeroko pojmowane wydarzenia kulturalne: spotkania z twórcami, koncerty i imprezy, wykłady i prelekcje etc.

Cennik

Ceny wejściówek do Ośrodka Kultury Europeum, oddziału Muzeum Narodowego w Krakowie - stan na lipiec 2018:

  • bilety ulgowe dla uczniów/studentów w wieku 7-26 lat po 1 zł (z ważną legitymacją)
  • bilety ulgowe po 5 zł
  • bilety normalne po 10 zł
  • bilety rodzinne dla maks. 5 osób, w tym przynajmniej 1 dziecka do 18. roku życia po 20 zł
Mini przewodnik

Oddział Muzeum Narodowego w Krakowie, koncentrujący się na sztuce europejskiej. Na wystawie stałej w Ośrodku Kultury Europeum można podziwiać ponad 100 cennych obrazów i rzeźb zachodnioeuropejskich artystów, najstarsze dzieła pochodzą z XIV w. Ponadto organizowane są tutaj wydarzenia kulturalne i zajęcia edukacyjne. Siedzibą placówki jest dawny, zabytkowy spichlerz.


Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja