Ośrodek Kultury Europeum

Zabytkowy spichlerz z XVII wieku w pobliżu klasztoru kapucynów, przez Muzeum Narodowe w Krakowie przekształcony w galerię sztuki. Za pomocą ponad setki rzeźb i obrazów Ośrodek Kultury Europeum prezentuje przekrój przez 7 stuleci europejskiej działalności artystycznej. Ta część zbiorów instytucji jest o tyle wyjątkowa, że przez długie lata MNK koncentrowało się na sztuce polskiej - a tutaj można zobaczyć przede wszystkim cenne prace z zachodniej Europy.

Do najciekawszych dzieł wystawionych w Ośrodku Kultury Europeum z pewnością należy zaliczyć średniowieczne Madonny z Katalonii, “Ukrzyżowanie” Paola Veneziano, “Kazanie św. Jana Chrzciciela” Pietera Brueghela młodszego, niderlandzkie “Popiersie biskupa” datowane na 1500 rok, “Ucieczka do Egiptu” autorstwa Luki Giordano, XIV-wieczna rzeźba “Madonna z dzieciątkiem”, “Walka koguta z kotem” Jacoba Victorsa, “Pocałunek” Gustawa Vigelanda z 1897 r., figurka Don Kichota wykonana przez Paula Emile’a Machaulta… i jeszcze wiele, wiele innych dzieł o dużej wartości artystycznej. Finansowej zresztą też.

Początki “zachodnioeuropejskiej” kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie sięgają 1879 roku. Przez długie lata były to wyłącznie dary dobroczyńców instytucji, wówczas nikt nie myślał o utworzeniu czegoś w rodzaju współczesnego Ośrodka Kultury Europeum. Sytuacja zmieniła się po II Wojnie Światowej, kiedy to MNK zaczęło aktywniej poszerzać swoje europejskie zbiory dzieł sztuki. Początkowo prezentowano je razem z kolekcją Czartoryskich, w 2013 r. przeniesiono do wspomnianego we wstępie, świeżo odrestaurowanego spichlerza.

Poza wystawą stałą, Ośrodek Kultury Europeum Muzeum Narodowego w Krakowie prowadzi działalność edukacyjną, organizuje też szeroko pojmowane wydarzenia kulturalne: spotkania z twórcami, koncerty i imprezy, wykłady i prelekcje etc.

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Komentarze (0)

Dodaj komentarz