Centrum Szkła i Ceramiki

Pracownia rzemieślnicza połączona z artystycznym muzeum, utworzona z inicjatywy Instytutu Ceramiki i Materiałów Budowlanych w Krakowie. Centrum Szkła i Ceramiki “Lipowa 3” prowadzi działalność edukacyjną, kulturalną i wystawienniczą, przybliżając specyfikę pracy, stosowane technologie oraz historię sztuki zawodowej. Siedzibą placówki jest dawna huta szkła, założona w 1931 roku na miejscu dawnej fabryki zapałek.

W ramach krakowskiego Centrum Szkła i Ceramiki funkcjonują 4 działy:

  • Galeria Lipowa 3 - ekspozycja prac polskich, współczesnych artystów oraz wyrobów rzemiosła artystycznego. Jak na porządną galerię sztuki przystało, niektóre z prezentowanych rzeczy można na miejscu kupić. Np. biżuterię, kieliszki, patery, rozmaite figurki itp.
  • wystawa stała “Szkło w Krakowie. Przemysł i sztuka. 1931-1998” - ekspozycja historyczna, przedstawiająca dzieje Krakowskiej Huty Szkła oraz przemysłowych instytucji naukowo-badawczych. Głównymi atutami tej części Centrum Szkła i Ceramiki w Krakowie są dawne narzędzia i wyroby, a także zakątek laboratoryjny.
  • pokazów na żywo i warsztatów - proces powstawania szkła od A do Z, czyli od przygotowania surowców i topienia masy szklanej po odprężanie i końcową obróbkę wyrobów. Główną atrakcją tego punktu programu wizyty będzie fakt, że każdy może samodzielnie sprawdzić się w zawodzie hutnika-szklarza. Oczywiście pod czujnym okiem fachowców.
  • centrum kształcenia - dział stworzony przede wszystkim z myślą o studentach Akademii Górniczo-Hutniczej oraz Akademii Sztuk Pięknych.

Poza tym Centrum Szkła i Ceramiki “Lipowa 3” w Krakowie organizuje rozmaite warsztaty dla grup zorganizowanych - głównie dzieci i młodzieży w wieku szkolnym. Oferta zajęć plastycznych koncentruje się na zdobieniu i malowaniu szkła.

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Komentarze (0)

Dodaj komentarz