Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK

Nowoczesna placówka artystyczna, która wyrosła na poprzemysłowym terenie znanej skądinąd Fabryki Oskara Schindlera. Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie rozpoczęło swoją działalność w maju 2011 roku, blisko 7 lat po ostatecznej decyzji o utworzeniu takiej instytucji. Jej główne cele to przedstawianie najważniejszych trendów w sztuce, przybliżenie kontekstu stojącego za poszczególnymi pracami oraz uwrażliwianie odbiorców na jej poznawczo-etyczne wartości.

Zbiory są niezwykle rozbudowane i interesujące, na zwiedzających czekają prace twórców z właściwie wszystkich zakątków świata. W ciągu niespełna dekady od inauguracji, kolekcja Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK rozrosła się do ponad 4750 rzeźb, obrazów, instalacji, multimediów, obiektów interaktywnych… Znaczną część zbiorów stanowi przekazana w darze Kolekcja Galerii Potocka. Poza prezentacją dzieł kolejnych artystów, placówka prowadzi także szeroko zakrojoną działalność edukacyjną (żeby wymienić tylko rozmaite warsztaty), posiada własną bibliotekę, angażuje się także w wiele projektów kulturalnych.

Na chwilę uwagi zasługuje również oryginalny budynek, w którym mieści się krakowskie Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK. Architektoniczny projekt Claudio Nardiego i Leonarda Marii Proliego z jednej strony harmonijnie wpisuje się przemysłowy krajobraz, a z drugiej charakteryzuje się nowoczesnymi, wręcz futurystycznymi wnętrzami.

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Komentarze (0)

Dodaj komentarz