Muzeum Szopki Krakowskie

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Instytucja założona przez Piotra Krawczyka, jednego z najbardziej cenionych szopkarzy w Krakowie. Muzeum Szopki Krakowskie łączy w sobie funkcje wystawiennicze z komercyjną galerią sztuki. Unikalne wytwory regionalnego rzemiosła artystycznego są eksponowane zarówno na pokaz, jak też do zachęcenia potencjalnych nabywców.

A skoro w 2018 roku UNESCO wpisało tradycję budowania szopek krakowskich na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego, to można zakładać że chętnych na taką wyjątkową pamiątkę z Krakowa nie zabraknie. Podstawowym celem Muzeum Szopki Krakowskie jest wspieranie szopkarzy - co oznacza również wybawienie z kłopotów wynikających z konieczności przechowywania dzieł we własnych domach. Okolicznościowe wystawy w Celestacie, organizowane w bożonarodzeniowym sezonie świątecznym, to zdecydowanie za mało jak na skalę zainteresowania turystów - zwłaszcza z zagranicy - szopkami krakowskimi.

W Muzeum Szopki Krakowskie można podziwiać nie tylko gotowe prace, inspirowane najpiękniejszymi zabytkami, historią miasta i lokalnym folklorem, jakie wyróżniają Kraków na tle innych miejsc w Polsce. Dla zwiedzających przygotowano również skromny warsztat szopkarza - wraz z przykłądowymi materiałami wykorzystywanymi przez artystów - oraz eksponaty nawiązujące do tutejszych podań, legend i baśni.

UWAGA - prywatnego Muzeum Szopki Krakowskie nie należy mylić z szeroko pojmowanymi wystawami i zbiorami Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, organizatora dorocznego Konkursu na Najpiękniejszą Szopkę Krakowską. Nawet jeśli obie placówki będą blisko współpracować.

fot. M.M. Moraczewska/cc 4.0/wikipedia.org

Mini przewodnik

W 2018 roku UNESCO uznało jedyne w swoim rodzaju szopki i tradycję ich budowania za niematerialne dziedzictwo kulturowe Krakowa. Założone przez Piotra Krawczyka Muzeum Szopki Krakowskie powstało, aby wspierać twórców i eksponować unikatowe rzemiosło przez cały rok. Wystawę współtworzą mały warsztat szopkarza i przedmioty nawiązujące do lokalnych legend.     fot. M.M. Moraczewska/cc 4.0/wikipedia.org


Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja