Muzeum Wydziału Lekarskiego UJ

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Placówka prezentująca szeroko pojmowane dzieje, odkrycia medycyny. Muzeum Wydziału Lekarskiego funkcjonuje w strukturach Katedry Historii Medycyny Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, a jego tradycje sięgają jeszcze XIX stulecia. Głównym inicjatorem powołania muzealnej instytucji, która pielęgnowałaby pamięć o dawnych pokoleniach lekarzy, był profesor Walery Jaworski - specjalista chorób wewnętrznych.

Uchwałę o powstaniu Muzeum Historycznego dla Wydziału Lekarskiego UJ przegłosowano w kwietniu 1900 roku. Wkrótce potem rozpoczęło się gromadzenie zbiorów - głównie fachowej literatury, osobistych notatek z prowadzonych badań oraz wszelkiego typu instrumentów i narzędzi medycznych. Szczególnie dużą wartość mają - jak określał je sam Jaworski - “medyczne starożytności”. Po 5 latach krakowskie Muzeum Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego miało na stanie już ok. 2000 zabytków.

Pomimo wysiłków uczonych, przez długie lata nie udało się zorganizować stałej wystawy, na której pokazywano by zgromadzone eksponaty. Przede wszystkim ze względu na problemy z pozyskaniem finansowania muzealnej działalności i znalezieniem stałego lokalu (kłopoty z siedzibą i prowadzeniem działalności miała zresztą cała Katedra Historii Medycyny). Sytuacja zmieniła się stosunkowo niedawno: w 1990 roku na potrzeby Muzeum Wydziału Lekarskiego UJ w Krakowie przekazano pewne pomieszczenia Domu Towarzystwa Lekarskiego Krakowskiego. Oficjalne otwarcie instytucji nastąpiło 16 VI 1992 r.

Mini przewodnik

Interesujące miejsce dla wszystkich, którzy interesują się medycyną - a zwłaszcza jej historią. Muzeum Wydziału Lekarskiego od 1900 roku zebrało kilka tysięcy eksponatów: fachowej literatury, osobistych notatek zasłużonych uczonych, wreszcie instrumentów i narzędzi medycznych o wartości zabytkowej. Siedzibą placówki UJ jest Dom Towarzystwa Lekarskiego Krakowskiego.


Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja