Wystawy w Krakowie

(13)
8.4 km od centrum

Specjalna wystawa w Muzeum PRL-u z Krakowa. “Atomowa Groza. Schrony w Nowej Hucie” prezentuje fakty i odkłamuje mity, jakie przez dziesięciolecia narosły wokół podziemnych obiektów. Komunizm, paranoja zimnej wojny, specyfika przeciwatomowych budowli… a wszystko dzięki eksponatom z epoki i instalacjom multimedialnym. Warto dodać, że pewne organizacje oferują wycieczki do innych schronów Nowej Huty.

1.9 km od centrum

Nietuzinkowa wystawa jedynej w swoim rodzaju sztuki nowoczesnej. Galeria Figur Stalowych prezentuje dzieła stworzone z metalowych części odzyskanych w recyklingu. Oryginalne rzeźby mają formę bohaterów popkultury, słynnych artystów, polityków, sportowców, zwierząt oraz kultowych samochodów i motocykli. Placówka w Krakowie to jeden z zamiejscowych oddziałów Gallery of Steel Figures z Pruszkowa.

20.8 km od centrum

Kameralny mini-skansen w sąsiedztwie Zamku Królewskiego. Izba Regionalna z Niepołomic prezentuje ciekawskim turystom wyposażenie tradycyjnego gospodarstwa z pierwszej połowy XX w. Mowa zarówno o sprzętach codziennego użytku i narzędziach pracy, jak też wystroju wnętrz czy pamiątkach historycznych. Ponadto Muzeum Niepołomickie organizuje tutaj pokazy wypieku rogalików.

1.2 km od centrum

Filia niezwykłej Cricoteki w zwyczajnej kamienicy na Starym Mieście w Krakowie. Galeria-Pracownia Tadeusza Kantora mieści się w dawnym mieszkaniu wielkiego twórcy, gdzie rzecz jasna funkcjonował też warsztat artystyczny. Wystrój wnętrz, sprzęty czy zachowane prace pozwalają bliżej poznać nietuzinkową osobowość. Poza tym odbywają się tutaj czasowe wystawy rozmaitych dzieł sztuki.

1.1 km od centrum

Jeden z lokali Kramów Dominikańskich, “must-see” dla wszystkich turystów odkrywających artystyczną stronę Krakowa. Galeria Plakatu posiada ogromną kolekcję (ok. 2500 prac 200 autorów), angażuje się także w wystawy i wydarzenia kulturalne, dzięki czemu przyciąga wielu miłośników sztuki. Polska Szkoła Plakatu to zjawisko znane na całym świecie, a tutaj można się o tym przekonać na własne oczy.

1.2 km od centrum

Krakowska Galeria Sztuki Współczesnej, od lat ‘90 XX w. stawiająca prace dalece eksperymentalne. W Bunkrze Sztuki formy dzieł i artyści pełnią rolę służebną wobec doświadczeń i przeżyć odbiorcy. Klasyczne obrazy, rzeźby, fotografie czy filmy ustępują miejsca ekspozycjom interaktywnym, wizualnym spektaklom, instalacjom zapachowym, wirtualnym diagramom i innym śmiałym przedsięwzięciom.

0.9 km od centrum

Centrum konferencyjno-wystawiennicze, z Krakowskim Biurem Festiwalowym w roli operatora nowoczesnego obiektu. Pawilon Wyspiańskiego w Krakowie pełni kilka różnych funkcji, w tym punktu informacji turystycznej. Jednak główną rolę odgrywają najróżniejsze wydarzenia kulturalno-artystyczne oraz stała wystawa z witrażami według niezrealizowanego projektu Stanisława Wyspiańskiego dla wawelskiej katedry.

1.0 km od centrum

Instytucja założona w 1991 roku, o bardzo rozbudowanym zakresie zadań statutowych. Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie prowadzi szeroko zakrojoną działalność badawczą, edukacyjną, wystawienniczą i wydawniczą. Ogromną rolę odgrywa galeria sztuki zabytkowa w kamienicy “Pod Krukami”, gdzie organizowane są wystawy czasowe na tematy filozoficzne, artystyczne, kulturowe czy historyczne.

1.1 km od centrum

Filia krakowskiego Muzeum Narodowego w Sukiennicach - a więc pierwszej siedzibie zasłużonej instytucji. Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku posiada niezwykłą kolekcję wartościowych obrazów, rzeźb i innych prac artystycznych. Główną wystawę podzielono na 4 części, ze względu na czas powstania poszczególnych dzieł oraz prezentowane przez nie nurty w sztuce.

3.7 km od centrum

Konzentrationslager Plaszow, ze ścieżką dydaktyczną przygotowaną przez Muzeum Historyczne Miasta Krakowa. Po obozowej infrastrukturze praktycznie nie ma już śladu, są upamiętniające ofiary obeliski i 7-metrowy pomnik “Ludzie z wydartymi sercami”. Przez KL Plaszow przeszło 50-150 tys. osób, z czego ok. 8000 zamordowano na Hujowej Górce i w innych miejscach straceń.

1.3 km od centrum

Stała wystawa “Mieszkanie przedmiejskie przed stu laty”, urządzona przez Muzeum Historyczne Miasta Krakowa w kamienicy z przełomu XIX i XX wieku. Dom Zwierzyniecki to specyficzny skansen, w trakcie zwiedzania można się poczuć jak w gościach. Poza pieczołowicie zrekonstruowanymi wnętrzami i przedmiotami codziennego użytku, są też rzeczy podkreślające lokalny folklor.

8.4 km od centrum

Stała seria ekspozycji Muzeum Historycznego Miasta Krakowa o charakterze czasowym. Pod wspólnym szyldem “Dzieje Nowej Huty” placówka prezentuje skomplikowaną historię podkrakowskich wsi, krótko po II WŚ przekształconych w potęgę przemysłu ciężkiego i socjalistyczne osiedle robotnicze. Na wystawach dominują materiały dokumentalne oraz symboliczne pamiątki.

1.8 km od centrum

Areszt gestapo zamieniony przez Muzeum Historyczne Miasta Krakowa w mocną wystawę o hitlerowskim i stalinowskim terrorze. Ulica Pomorska prezentuje materiały dokumentalne i archiwalne, a także rzeczy osobiste poszczególnych ofiar i pieczołowicie odtworzone pomieszczenia. Ogromne wrażenie wywierają zwłaszcza dawne cele - miejsca okrutnych tortur i morderstw.