Muzeum Historyczno-Misyjne

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

A ściślej rzecz ujmując Muzeum Historyczno-Misyjne Księży Misjonarzy w Krakowie. Instytucja prezentuje cele, miejsca podróży oraz efekty pracy członków zakonu św. Wincentego a Paulo. Mieści się w zabytkowym Domu Stradomskim - to główna siedziba misyjnego zgromadzenia w dawnej stolicy Polski, sąsiadująca zresztą z klasztornym kościołem Nawrócenia św. Pawła.

W krakowskim Muzeum Historyczno-Misyjnym na ciekawskich świata turystów czekają wspaniałe eksponaty z najdalszych zakątków Ziemi. Dzieła sztuki, rzemiosło artystyczne, przedmioty codziennego użytku i wiele, wiele innego rodzaju rzeczy. Zaczątkiem kolekcji prezentowanej na wystawie stałej były skarby przywiezione z Dalekiego Wschodu. W szczególności z Chin, dokąd Księża Misjonarze wyjechali w latach ‘20 XX stulecia. Z prowincji Wenchow i Shentefhu regularnie trafiały do Polski najróżniejsze obiekty, z których w kolejnej dekadzie utworzono muzeum prezentujące chińską kulturę i wierzenia.

Z pozostałych zbiorów Muzeum Historyczno-Misyjnego w Krakowie warto wyróżnić afrykańskie rzeźby, biżuterię, instrumenty muzyczne i trofea myśliwskie. Ogromną wartość mają również zabytki europejskie: od relikwiarzy świętych wincentyńskich (np. św. Katarzyna Laboure, św. Ludwika de Marillac, św. Wincenty a Paulo),przez wiekowe naczynia liturgiczne, aż po polskie obrazy. W tej ostatniej kategorii na szczególną uwagę zasługują epitafia z epoki wczesnego renesansu oraz portret Stefana Batorego namalowany przez Marcina Kobera ok. 1583 roku, który Anna Jagiellonka przekazała w darze do wawelskiej kaplicy grobowej swojego męża. Muzeum organizuje również ekspozycje czasowe

Działalność wystawienniczo-kulturalnej instytucji zakonu na długie lata przerwała II Wojna Światowa. Dopiero w 1995 roku, kiedy zreorganizowano klasztorną bibliotekę, Muzeum Historyczno-Misyjne z Krakowa trafiło do Domu Stradomskiego i ponownie otwarło swoje podwoje dla zwiedzających.

Mini przewodnik

Instytucja zakonu św. Wincentego a Paulo, prezentująca eksponaty kulturowe z niemalże całego świata. Muzeum Historyczno-Misyjne Księży Misjonarzy z Krakowa mieści się w zabytkowym Domu Stradomskim. Pierwsze zbiory pochodzą z podróży braci do Chin, można tu też zobaczyć eksponaty z Afryki czy zabytki europejskie. Od rzemiosła artystycznego, przez instrumenty muzyczne czy przedmioty kultu, aż po dzieła sztuki.


Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja