Muzeum Książąt Czartoryskich
- Adres Pijarska 8
31-015 Kraków - Telefon+48 124 705 460
- Telefon+48 123 705 486
- E-mail[email protected]
Ocena
Dodaj opinię- Ocena
- Dla dwojga
- Dla dzieci
- Dla dorosłych
- Dla seniorów
Formalnie oddział Muzeum Narodowego w Krakowie, choć dzieje tej instytucją są niezwykle skomplikowane. Muzeum Książąt Czartoryskich powstało… w Puławach, na początku XIX wieku z inicjatywy księżnej Izabeli. Tworzona przez arystokratów kolekcja miała kultywować polską historię i dziedzictwo - po upadku powstania listopadowego bezcenne precjoza trafiły do Paryża, a w 1876 r. zbiory ostatecznie przeniesiono do stolicy Małopolski.
Muzeum Książąt Czartoryskich znalazło się w strukturach Muzeum Narodowego w Krakowie w 1950 roku. Jednakowoż prezentowane dzieła pozostawały własnością szlacheckiego rodu. To zmieniło się w grudniu 2016 r., kiedy to sfinalizowano zakup kolekcji przez Skarb Państwa. Bez względu na wszelkie kontrowersje, najważniejsze są same zbiory: polskie pamiątki historyczne, sztuka antyczna i starożytne rzemiosło artystyczne, a przede wszystkim prace najsłynniejszych artystów, kamienie milowe europejskiej kultury. W sumie ok. 86 tysięcy eksponatów.
Siedzibą Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie przez długie lata były zabytkowy Arsenał Miejski, tzw. Klasztorek (dawne zabudowania w sąsiedztwie świątyni zakonu pijarów) oraz zespół sąsiednich kamienic, czasami nazywany także Pałacem Czartoryskich. W 2010 roku rozpoczęła się kompleksowa modernizacja infrastruktury, a także prace nad nową koncepcją stałych wystaw.
Do czasu zakończenia remontu Muzeum Książąt Czartoryskich pozostaje całkowicie zamknięte. Część zbiorów można podziwiać w innych oddziałach Muzeum Narodowego w Krakowie - np. słynny obraz Leonarda da Vinci “Dama z gronostajem” przenoszono do Gmachu Głównego i na Zamek Królewski na Wawelu, a namalowany przez Rembrandta “Krajobraz z Miłosiernym Samarytaninem” trafił do Ośrodka Kultury Europeum.
Kontrowersje związane z wykupem kolekcji przez państwo, przeciągający się w nieskończoność remont… Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie niewątpliwie budzi żywe emocje. Głównie ze względu na przebogatą, liczącą grubo ponad 80 000 eksponatów kolekcję. Dzieła pochodzą od starożytnego Egiptu po XIX stulecie, są wśród nich bezcenne dzieła sztuki i pamiątki historyczne.
Opinie