Muzeum Książąt Czartoryskich

Formalnie oddział Muzeum Narodowego w Krakowie, choć dzieje tej instytucją są niezwykle skomplikowane. Muzeum Książąt Czartoryskich powstało… w Puławach, na początku XIX wieku z inicjatywy księżnej Izabeli. Tworzona przez arystokratów kolekcja miała kultywować polską historię i dziedzictwo - po upadku powstania listopadowego bezcenne precjoza trafiły do Paryża, a w 1876 r. zbiory ostatecznie przeniesiono do stolicy Małopolski.

Muzeum Książąt Czartoryskich znalazło się w strukturach Muzeum Narodowego w Krakowie w 1950 roku. Jednakowoż prezentowane dzieła pozostawały własnością szlacheckiego rodu. To zmieniło się w grudniu 2016 r., kiedy to sfinalizowano zakup kolekcji przez Skarb Państwa. Bez względu na wszelkie kontrowersje, najważniejsze są same zbiory: polskie pamiątki historyczne, sztuka antyczna i starożytne rzemiosło artystyczne, a przede wszystkim prace najsłynniejszych artystów, kamienie milowe europejskiej kultury. W sumie ok. 86 tysięcy eksponatów.

Siedzibą Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie przez długie lata były zabytkowy Arsenał Miejski, tzw. Klasztorek (dawne zabudowania w sąsiedztwie świątyni zakonu pijarów) oraz zespół sąsiednich kamienic, czasami nazywany także Pałacem Czartoryskich. W 2010 roku rozpoczęła się kompleksowa modernizacja infrastruktury, a także prace nad nową koncepcją stałych wystaw.

Do czasu zakończenia remontu Muzeum Książąt Czartoryskich pozostaje całkowicie zamknięte. Część zbiorów można podziwiać w innych oddziałach Muzeum Narodowego w Krakowie - np. słynny obraz Leonarda da Vinci “Dama z gronostajem” przenoszono do Gmachu Głównego i na Zamek Królewski na Wawelu, a namalowany przez Rembrandta “Krajobraz z Miłosiernym Samarytaninem” trafił do Ośrodka Kultury Europeum.

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Komentarze (0)

Dodaj komentarz