Muzeum Anatomii Collegium Medicum

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

A ściślej rzecz biorąc Muzeum Katedry Anatomii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. To bodaj największa, a na dodatek najstarsza placówka tego typu w całej współczesnej Polsce. Pierwsze eksponaty - 12 preparatów kości i płodów - pochodziły z Wiednia i przywieziono je w 1803 roku.

Rzecz jasna od tego czasu akademicka kolekcja znacząco się powiększyła. Według spisu z 2001 roku, w zbiorach krakowskiego Muzeum Anatomii Collegium Medicum znajdowało się dokładnie 2077 preparatów. W pierwszej sali prezentowane są okazy z działów antropologii, anatomii porównawczej, a także artrologii (stawy) i osteologii (kości). Następne w kolejności są tzw. “preparaty mokre” - czyli narządy pływające w różnych dziwnych płynach konserwujących, tak w dużym uproszczeniu. Ostatnia sala nosi imię profesora Ludwika Teichmanna i zawiera szczególnie kunsztownie wykonane preparaty anatomiczne i modele rozwojowe - znaczną część z nich wykonał osobiście patron ekspozycji.

Muzeum Anatomii Collegium Medicum powstało przede wszystkim z myślą o uczniach szkół średnich i studentach, kształcących się w kierunkach medycznych i biologiczno-chemicznych. Co wcale nie znaczy, że pozostałe osoby, w tym zwyczajnie ciekawi świata turyści odwiedzający Kraków, mają całkowity zakaz wstępu. Osoby i grupy zainteresowane zwiedzaniem muszą zawczasu skontaktować się z kierownictwem placówki i uzgodnić dokładny termin oraz pozostałe warunki.

Mini przewodnik

Placówka Uniwersytetu Jagiellońskiego, stworzona dla celów dydaktycznych. Historia Muzeum Anatomii Collegium Medicum w Krakowie sięga 1803 r., kiedy z Wiednia sprowadzono pierwsze 12 preparatów. W 2001 r. zbiory liczyły już blisko 2100 eksponatów, umieszczonych w 3 salach tematycznych. Chlubą placówki są kunsztowne preparaty wykonane przez prof. Ludwika Teichmanna.


Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja