Muzeum Anatomii Collegium Medicum

A ściślej rzecz biorąc Muzeum Katedry Anatomii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. To bodaj największa, a na dodatek najstarsza placówka tego typu w całej współczesnej Polsce. Pierwsze eksponaty - 12 preparatów kości i płodów - pochodziły z Wiednia i przywieziono je w 1803 roku.

Rzecz jasna od tego czasu akademicka kolekcja znacząco się powiększyła. Według spisu z 2001 roku, w zbiorach krakowskiego Muzeum Anatomii Collegium Medicum znajdowało się dokładnie 2077 preparatów. W pierwszej sali prezentowane są okazy z działów antropologii, anatomii porównawczej, a także artrologii (stawy) i osteologii (kości). Następne w kolejności są tzw. “preparaty mokre” - czyli narządy pływające w różnych dziwnych płynach konserwujących, tak w dużym uproszczeniu. Ostatnia sala nosi imię profesora Ludwika Teichmanna i zawiera szczególnie kunsztownie wykonane preparaty anatomiczne i modele rozwojowe - znaczną część z nich wykonał osobiście patron ekspozycji.

Muzeum Anatomii Collegium Medicum powstało przede wszystkim z myślą o uczniach szkół średnich i studentach, kształcących się w kierunkach medycznych i biologiczno-chemicznych. Co wcale nie znaczy, że pozostałe osoby, w tym zwyczajnie ciekawi świata turyści odwiedzający Kraków, mają całkowity zakaz wstępu. Osoby i grupy zainteresowane zwiedzaniem muszą zawczasu skontaktować się z kierownictwem placówki i uzgodnić dokładny termin oraz pozostałe warunki.

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Komentarze (0)

Dodaj komentarz