Cricoteka

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora, założony zresztą osobiście przez samego artystę w 1980 roku. Początkowo Cricoteka w Krakowie miała wyraziście sceniczno-teatralny charakter, z czasem stała się swego rodzaju żywym archiwum. Miejscem, w którym dziedzictwo wielkiego, legendarnego za życia i cenionego na całym świecie awangardowego twórcy pokazuje się kolejnym i pokoleniom, odkrywa je na nowo.

Nazwanie krakowskiej Cricoteki autorskim muzeum byłoby zdecydowanie zbyt daleko idącym uproszczeniem. Sam Tadeusz Kantor pragnął, aby jego idee pozostały żywe w ludzkiej wyobraźni i umysłach, a nie zamknięte “w martwym systemie bibliotekarskim”. Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora z Krakowa łączy w sobie funkcje placówki badawczo-naukowej, centrum kultury, przestrzeni dla wystaw (i innego rodzaju artystycznych doświadczeń),a także systematycznie powiększanego archiwum. Kolejne ekspozycje dla zwiedzających w Cricotece powstają na bazie zgromadzonych przez instytucję pracach Kantora. Elementach scenografii teatralnej, rekwizytach, nagraniach spektakli, obrazach, fotografiach, rysunkach, szkicach, tekstach, manifestach… Do tego dochodzą opracowania teoretyczne, książki, czasopisma z recenzjami dzieł i sztuk artysty etc. Nie można też zapominać o organizowanych z dużą regularnością i częstotliwością wystawach sztuki współczesnej oraz szeroko pojmowanych warsztatach edukacyjno-kreatywnych dla rodzin, dzieci, młodzieży, studentów, seniorów.

Cricoteka zasługuje na uwagę również ze względu na oryginalną siedzibę. Od 2014 roku Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora mieści się w dawnej elektrowni na Podgórzu, do której dobudowano nowoczesną konstrukcję. Całość prezentuje się równie odważnie i awangardowo, jak twórczość Kantora. Poza salami wystawienniczymi, archiwum, oraz pracowniami, zorganizowano tutaj także księgarnię, kawiarnię oraz panoramiczny punkt widokowy na Kraków. Cały budynek, a w miarę możliwości również wystawy i instalacje, są przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Warto dodać, że Cricoteka - Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora w Krakowie posiada jeszcze coś w rodzaju oddziału/filii. Mowa o Galerii-Pracowni Tadeusza Kantora, urządzonej w dawnym mieszkaniu-warsztacie artysty nieopodal Rynku Głównego.

fot. Adrian Grycuk/cc 3.0/wikipedia.org.

Cennik

Ceny wejściówek na wystawy Cricoteki - Ośrodka Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora w Krakowie ; stan na sierpień 2018:

  • bilet normalny za 15 zł
  • grupowy bilet normalny za 10 zł
  • bilet ulgowy za 10 zł
  • bilet ulgowy dla niepełnosprawnych za 5 zł
  • grupowy bilet ulgowy za 8 zł
  • grupowy bilet ulgowy dla niepełnosprawnych za 3 zł
  • bilet rodzinny za 25 zł
  • usługa przewodnicka za 100-130 zł

WE WTORKI WSTĘP BEZPŁATNY, niemniej należy zgłosić się po darmowe bilety do Cricoteki w kasie (poziom -1 w budynku)

Mini przewodnik

Muzeum, centrum kultury i placówka naukowa w jednym. Cricoteka - Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora z Krakowa mieści się oryginalnie odnowionej elektrowni. Prezentuje dorobek i dziedzictwo bodaj najwybitniejszego polskiego artysty XX wieku. W sposób żywy, atrakcyjny dla odbiorców, dzięki czemu awangardowa twórczość staje się przystępniejsza i ciekawsza.    fot. Adrian Grycuk/cc 3.0/wikipedia.org


Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja