Muzeum Armii Krajowej

Pełna nazwa tej nowoczesnej placówki to Muzeum Armii Krajowej imienia generała Emila Fieldorfa “Nila” w Krakowie. Powołano je do życia w 2000 roku, otwarcie obecnej ekspozycji stałej nastąpiło 12 lat później. Nadrzędnym celem instytucji utworzonej przez władze gminne i wojewódzkie jest upowszechnianie wiedzy o Polskim Państwie Podziemnym, przedstawienie pełnego przekroju jego działalności, duchowej genezy i patriotycznego dziedzictwa.

Muzeum Armii Krajowej swoją stałą siedzibę znalazło w zrewitalizowanym schronie dowództwa Twierdzy Kraków - zespołu potężnych fortyfikacji wznoszonych w połowie XIX stulecia. Na bazie ok. 16 000 różnego rodzaju eksponatów - osobistych pamiątek przekazanych w darze przez żołnierzy AK i ich rodziny, uzbrojenia i innego wyposażenia z czasów II Wojny Światowej, materiałów dokumentalnych etc. - powstała fascynująca wystawa. Prawdziwy “must-see” dla wszystkich miłośników historii… a dzięki zastosowaniu zaawansowanych środków multimedialnych Muzeum Armii Krajowej imienia generała Emila Fieldorfa “Nila” w Krakowie zaciekawi również odbiorców o zupełnie innych zainteresowaniach.

Całość podzielono na kilka sekcji tematycznych. Od realiów codziennego życia w okupowanym przez nazistów - a następnie sowietów - kraju, przez przebieg kolejnych operacji militarnych, aż po kulisy funkcjonowania i dowodzenia Polskim Państwem Podziemnym. Ponadto Muzeum Armii Krajowej w Krakowie prowadzi szeroko zakrojone działania edukacyjne i kulturalne, organizuje też (na miejscu oraz w innych zakątkach kraju) ekspozycje czasowe.

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Komentarze (0)

Dodaj komentarz