Muzeum Farmacji Collegium Medicum

Jedna i ta sama substancja może być zarówno śmiertelną trucizną, jak też zbawiennym lekarstwem - wszystko zależy od dawki. Wizyta w Muzeum Farmacji Collegium Medicum, jednostce podległej Uniwersytetowi Jagiellońskiemu, niewątpliwie unaoczni, ile jest prawdy w tym popularnym twierdzeniu.

Jedno nie ulega wątpliwości - przygotowywanie leków to wyjątkowa sztuka, wymagająca szerokiej wiedzy i nieprzeciętnych umiejętności. Krakowskie Muzeum Farmacji ma w swoich zbiorach intrygujące eksponaty z różnych epok. Od stylowych mebli aptekarskich, przez obrazy i inne dzieła sztuki o tematyce medycznej, aż po kolekcję naczyń, receptur, narzędzi i wszelkiego rodzaju surowców do produkcji leków. Naturalnie to ostatnia grupa budzi wśród zwiedzających największe zaciekawienie. I trudno się dziwić, któż nigdy nie miał chęci poeksperymentować w laboratorium albo średniowiecznym warsztacie alchemicznym? Żeby nie było wątpliwości: w Collegium Medicum nie ma opcji przeprowadzania doświadczeń. Są za to aptekarskie osobliwości, w rodzaju beczek na różne odmiany leczniczych win czy pojemniczka na sproszkowane karaluchy.

Muzeum Farmacji Collegium Medicum w Krakowie mieści się w jednej z kamienic na Starym Mieście. Budynek powstał w XIV wieku i ma status zabytku. Ekspozycję podzielono na tuzin pomieszczeń, od gotyckich piwnic aż po strych na trzecim piętrze. Przewidywany czas zwiedzania całości wynosi 90 minut, do dyspozycji turystów są mini-przewodniki z krótkimi opisami - w skrzyniach przed każdą z sal oraz do kupienia na portierni.

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Ceny wejściówek do Muzeum Farmacji Collegium Medicum w Krakowie - stan na lipiec 2018:

- na zwiedzanie indywidualne

  • 8 zł bilet ulgowy
  • 14 zł bilet normalny
  • 30 zł bilet rodzinny

- na zwiedzanie z przewodnikiem

  • 12 zł bilet ulgowy
  • 20 zł bilet normalny

Czyli o tym, jak to drzewiej lekarstwa się produkowało. Muzeum Farmacji Collegium Medicum w Krakowie posiada ogromne zbiory aptekarskich mebli, naczyń, narzędzi i surowców do produkcji leków z wielu różnych epok. Na szczególną uwagę zasługują farmaceutyczne osobliwości, np. sproszkowane karaluchy. Placówka mieści się XIV-wiecznej, zabytkowej kamienicy.

Komentarze (0)
Dodaj komentarz