Biblioteka Czartoryskich
- Adres św. Marka 17
31-018 Kraków - Telefon+48 123 705 420
- Telefon+48 123 705 421
- E-mail[email protected]
Ocena
Dodaj opinię- Ocena
- Dla dwojga
- Dla dzieci
- Dla dorosłych
- Dla seniorów
Przepastne zbiory rozmaitych książek, starodruków, rękopisów czy dokumentów państwowych - a wszystko w pieczy Muzeum Narodowego w Krakowie. Formalnie Biblioteka Książąt Czartoryskich i zgromadzone w niej woluminy przeszły na własność Skarbu Państwa w grudniu 2016 roku. Podobnie zresztą jak pozostała część kolekcji historyczno-artystycznej, zapoczątkowanej w drugiej połowie XVIII stulecia przez księżną Izabelę Czartoryską z Flemingów.
Pod względem zasad funkcjonowania i udostępniania zbiorów krakowska Biblioteka Czartoryskich tak de facto stanowi wypadkową typowej czytelni i rozbudowanego muzeum. Z jednej strony przyjść tutaj i wypożyczyć “książkę” może w zasadzie każdy, z drugiej zaś: ogromna część materiałów ma mniejszą bądź większą wartość zabytkową. I żeby nie było najmniejszych wątpliwości: nie wszystkie skarby Biblioteki Książąt Czartoryskich w Krakowie można ot, tak sobie wziąć z półki i zabrać do domu. Procedury wypożyczania bądź wglądu są dalece bardziej skomplikowane. Tyczy się to zarówno szczególnie cennych egzemplarzy, jak też obiektów zdigitalizowanych oraz utrwalonych na mikrofilmach.
Szeroko pojmowany księgozbiór w Bibliotece Czartoryskich z Krakowa liczy grubo ponad 245 tysięcy pozycji. Od opasłych tomiszczy w rodzaju “Poloniki” Macieja Miechowity (pierwsza drukowana historia Polski, dzieło z XVI w. nierozpowszechnione ze względu na krytykę panujących Jagiellonów),przez kalendarze, czasopisma, ulotki, muzykalia czy mapy i atlasy, aż po pamiętniki, listy oraz iluminowane rękopisy. Dla badaczy historii i kultury taka kolekcja Muzeum Narodowego w Krakowie stanowi nie lada gratkę.
Jedyna w swoim rodzaju czytelnia - bardziej dla badaczy niż hobbystów - działająca w strukturach Muzeum Narodowego w Krakowie. Biblioteka Czartoryskich ma w swoich zbiorach sporo powyżej 245 tys. woluminów. Od wiekowych książek naukowych i historycznych, przez rozmaite dzieła literatury pięknej, aż po wszelkiego typu rękopisy, czasopisma, mapy, ulotki, grafiki etc.
Opinie