Biblioteka Czartoryskich

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Przepastne zbiory rozmaitych książek, starodruków, rękopisów czy dokumentów państwowych - a wszystko w pieczy Muzeum Narodowego w Krakowie. Formalnie Biblioteka Książąt Czartoryskich i zgromadzone w niej woluminy przeszły na własność Skarbu Państwa w grudniu 2016 roku. Podobnie zresztą jak pozostała część kolekcji historyczno-artystycznej, zapoczątkowanej w drugiej połowie XVIII stulecia przez księżną Izabelę Czartoryską z Flemingów.

Pod względem zasad funkcjonowania i udostępniania zbiorów krakowska Biblioteka Czartoryskich tak de facto stanowi wypadkową typowej czytelni i rozbudowanego muzeum. Z jednej strony przyjść tutaj i wypożyczyć “książkę” może w zasadzie każdy, z drugiej zaś: ogromna część materiałów ma mniejszą bądź większą wartość zabytkową. I żeby nie było najmniejszych wątpliwości: nie wszystkie skarby Biblioteki Książąt Czartoryskich w Krakowie można ot, tak sobie wziąć z półki i zabrać do domu. Procedury wypożyczania bądź wglądu są dalece bardziej skomplikowane. Tyczy się to zarówno szczególnie cennych egzemplarzy, jak też obiektów zdigitalizowanych oraz utrwalonych na mikrofilmach.

Szeroko pojmowany księgozbiór w Bibliotece Czartoryskich z Krakowa liczy grubo ponad 245 tysięcy pozycji. Od opasłych tomiszczy w rodzaju “Poloniki” Macieja Miechowity (pierwsza drukowana historia Polski, dzieło z XVI w. nierozpowszechnione ze względu na krytykę panujących Jagiellonów),przez kalendarze, czasopisma, ulotki, muzykalia czy mapy i atlasy, aż po pamiętniki, listy oraz iluminowane rękopisy. Dla badaczy historii i kultury taka kolekcja Muzeum Narodowego w Krakowie stanowi nie lada gratkę.

Mini przewodnik

Jedyna w swoim rodzaju czytelnia - bardziej dla badaczy niż hobbystów - działająca w strukturach Muzeum Narodowego w Krakowie. Biblioteka Czartoryskich ma w swoich zbiorach sporo powyżej 245 tys. woluminów. Od wiekowych książek naukowych i historycznych, przez rozmaite dzieła literatury pięknej, aż po wszelkiego typu rękopisy, czasopisma, mapy, ulotki, grafiki etc.


Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja