Zamki i pałace w Krakowie

(7)
20.9 km od centrum

Piękny zabytek, pełniący dziś szereg rozmaitych funkcji. Zamek Królewski w Niepołomicach powstał XIV w., z czasem zyskał miano drugiego Wawelu - z uwagi na renesansową architekturę (zwł. arkadowy dziedziniec) i częste odwiedziny królów przy okazji polowań. Dziś mieszczą się tutaj m.in. hotel, restauracja, Muzeum Niepołomickie z kilkoma stałymi wystawami i współpracujące z instytucją galerie sztuki.

12.3 km od centrum

Zabytek z XIII wieku, historyczna siedziba przedsiębiorstwa nadzorującego wydobycie soli z wielickich kopalń. Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce powołano do życia w 1951 r., a na Zamku Żupnym urządzono 3 stałe ekspozycje oraz przestrzeń dla wystaw czasowych. Można tu zobaczyć ciekawe eksponaty archeologiczne, reprezentacyjną salę gotycką oraz niezwykłą kolekcję pięknych solniczek.

33.2 km od centrum

Posiadłość ziemiańska z XVI wieku - początkowo obronno-mieszkalna, po przebudowie w poł. XVIII w. dalece bardziej reprezentacyjna. Dodatkowo Dwór Stryszów otacza elegancki park w stylu angielskim. Od 1969 r. zabytkową rezydencją z cennymi polichromiami zarządza muzeum Zamku Królewskiego na Wawelu - główna ekspozycja prezentuje wnętrza wiejskiego dworku typowe dla XIX stulecia.

23.6 km od centrum

XIV-wieczny zabytek, w którym muzealnicy z Zamku Królewskiego na Wawelu urządzili 3 stałe wystawy z cyklu Państwowe Zbiory Sztuki. Zamek Pieskowa Skała ma niezwykle burzliwą historię, co widać w eklektycznej architekturze budowli. Są tu elementy średniowieczne, renesansowe, barokowe… Podobne zróżnicowanie prezentują eksponowane prace znakomitych artystów różnych epok.

0.8 km od centrum

Wystawna, wybudowana w latach 1501-03 rezydencja kościelnego hierarchy, królewskiego sekretarza, dyplomaty i mecenasa sztuki. Architektonicznie Pałac Biskupa Erazma Ciołka łączy elementy gotyckie i renesansowe. Od 1996 r. funkcjonuje tutaj oddział Muzeum Narodowego w Krakowie, z trzema zróżnicowanymi tematycznie stałymi ekspozycjami fantastycznych dzieł sztuki.

0.6 km od centrum

Monarsza siedziba, ostatecznie ukształtowana przez Zygmunta Starego. Pracami budowlanymi, trwającymi w latach 1506-34, kierował Franciszek Florentczyk. Dzięki nim powstał piękny zamek z elementami renesansu i baroku, posiadający 4 skrzydła i królewskie skarby - np. słynne arrasy. Na Wawelu wciąż są pozostałości po poprzednich zamkach z XI i XIV stulecia.

0.9 km od centrum

Krakowska siedziba najwyższych katolickich hierarchów, niezmiennie od XIV stulecia. Aktualny wygląd budowli to efekt poważnej przebudowy z XIX wieku. Wewnątrz zachowała się sporo elementów i dekoracji z wcześniejszych epok, głównie baroku i renesansu. Pałac słynie przede wszystkim z okna papieskiego, z którego przemawiał do zgromadzonych wiernych Jan Paweł II.