Muzeum Inżynierii Miejskiej

Autobusy i tramwaje… a także intrygujące ekspozycje i interaktywne instalacje, prezentujące rozwój i osiągnięcia najrozmaitszych dziedzin techniki. Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie koncentruje się na efektownych pokazach i szeroko pojmowanych doświadczeniach. A jak wszem i wobec wiadomo, taki sposób przekazywania wiedzy jest i skuteczniejszy, i atrakcyjniejszy dla odbiorcy od przegadanego wykładu.

Instytucję powołała Gmina Kraków w październiku 1998 roku, choć jej początków należy się doszukiwać w obchodach 100-lecia krakowskiej komunikacji miejskiej w 1975 r. Główną siedzibą Muzeum Inżynierii Miejskiej do dziś zresztą są zabytkowe, zachowane niemalże w całości hale tramwajowej zajezdni na Kazimierzu, budowanej sukcesywnie od 1882 roku. Rzecz jasna historia motoryzacji (i tutejszego MPK) stanowi istotny element głównej ekspozycji. Ponadto można się tutaj dowiedzieć ciekawych rzeczy o sposobach dostarczania mediów (prąd, gaz, woda itd.) do gospodarstw domowych, urządzeniach AGD i RTV, wszelkiego rodzaju narzędziach pracy, przyrządach pomiarowych i jeszcze wiele, wiele więcej.

Dodatkowo Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie organizuje szereg warsztatów edukacyjnych (przede wszystkim dla dzieci i młodzieży szkolnej) i ekspozycji czasowych, prowadzi też bibliotekę naukową i archiwum materiałów dokumentalnych. W strukturach instytucji działa również Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema - plenerowe quasi-laboratorium na terenie Parku Lotników Polskich.

UWAGA - w 2018 roku ruszyła szeroko zakrojona przebudowa Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie, która ma pozwolić na znaczące rozszerzenie działalności. W trakcie trwania prac należy liczyć się z tymczasowymi ograniczeniami w dostępności niektórych wystaw.

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Komentarze (0)

Dodaj komentarz