Muzeum Inżynierii Miejskiej

Autobusy i tramwaje… a także intrygujące ekspozycje i interaktywne instalacje, prezentujące rozwój i osiągnięcia najrozmaitszych dziedzin techniki. Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie koncentruje się na efektownych pokazach i szeroko pojmowanych doświadczeniach. A jak wszem i wobec wiadomo, taki sposób przekazywania wiedzy jest i skuteczniejszy, i atrakcyjniejszy dla odbiorcy od przegadanego wykładu.

Instytucję powołała Gmina Kraków w październiku 1998 roku, choć jej początków należy się doszukiwać w obchodach 100-lecia krakowskiej komunikacji miejskiej w 1975 r. Główną siedzibą Muzeum Inżynierii Miejskiej do dziś zresztą są zabytkowe, zachowane niemalże w całości hale tramwajowej zajezdni na Kazimierzu, budowanej sukcesywnie od 1882 roku. Rzecz jasna historia motoryzacji (i tutejszego MPK) stanowi istotny element głównej ekspozycji. Ponadto można się tutaj dowiedzieć ciekawych rzeczy o sposobach dostarczania mediów (prąd, gaz, woda itd.) do gospodarstw domowych, urządzeniach AGD i RTV, wszelkiego rodzaju narzędziach pracy, przyrządach pomiarowych i jeszcze wiele, wiele więcej.

Dodatkowo Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie organizuje szereg warsztatów edukacyjnych (przede wszystkim dla dzieci i młodzieży szkolnej) i ekspozycji czasowych, prowadzi też bibliotekę naukową i archiwum materiałów dokumentalnych. W strukturach instytucji działa również Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema - plenerowe quasi-laboratorium na terenie Parku Lotników Polskich.

UWAGA - w 2018 roku ruszyła szeroko zakrojona przebudowa Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie, która ma pozwolić na znaczące rozszerzenie działalności. W trakcie trwania prac należy liczyć się z tymczasowymi ograniczeniami w dostępności niektórych wystaw.

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Ceny wejściówek do Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie (główny oddział Zajezdnia) - stan na sierpień 2018:

 • 15 zł bilet normalny
 • 10 zł bilet ulgowy
 • 40 zł bilet rodzinny (2+2 albo 1+3)
 • 5 zł/os. bilet ulgowy przedszkolny (wyłącznie grupy zorganizowane)
 • 16 zł ulgowy bilet łączony z Ogrodem Doświadczeń im. Stanisława Lema
 • 22 zł normalny bilet łączony z Ogrodem Doświadczeń im. Stanisława Lema
 • 35-50 zł od grupy za zwiedzanie z przewodnikiem
 • 10-15 zł/os. za zwiedzanie i lekcję muzealną
 • 25 zł za zajęcia rodzinne (w wariancie 1+1 ; możliwe różne scenariusze do wyboru)
 • impreza urodzinowa 280 zł za grupę do 8 osób ALBO 35 zł/os. w grupach po 9-18 osób
 • 100-200 zł - część Podgórza i Kazimierza bądź całość - od grupy za zwiedzanie Szlaku Techniki z przewodnikiem (pieszo i na rowerach)

WE WTORKI WSTĘP NA WYSTAWY STAŁE KRAKOWSKIEGO MUZEUM INŻYNIERII MIEJSKIEJ JEST WOLNY OD OPŁAT

Tajemnice techniki, bez której nasze życie codzienne wyglądałoby zupełnie inaczej. Muzeum Inżynierii Miejskiej porusza mnóstwo tematów: od transportu zbiorowego, przez urządzenia AGD/RTV i różne narzędzia pracy, aż po niezbędne we współczesnych domach media. A wszystko pokazywane w sposób atrakcyjny i interaktywny, w zabytkowych wnętrzach zajezdni tramwajowej.

Komentarze (0)
Dodaj komentarz