Muzeum Fonografii

Małopolskie Centrum Dźwięku i Słowa w Niepołomicach i jego perełka w koronie. Muzeum Fonografii odpowiada za powierzone instytucji zbiory oraz przygotowanie wystaw i całej oferty turystycznej. Pełni również funkcje edukacyjne i rozrywkowe miejskiego centrum kultury. Pod względem formalno-prawnym placówka stanowi oddział Muzeum Niepołomickiego, mieszczącego się w położonym po sąsiedzku Zamku Królewskim.

Muzeum Fonografii z Niepołomic to swego rodzaju muzyczny wehikuł czasu, dzięki któremu zwiedzający je turyści poczują klimat dawnych epok. Tego rodzaju magiczną siłą dysponują antyczne eksponaty oraz albumy - najczęściej płyty winylowe - z kolejnych dekad. W zbiorach Małopolskiego Centrum Dźwięku i Słowa znajduje się ok. 150 różnego rodzaju sprzętów grających, radiostacji etc. W tym zabytkowe urządzenia jeszcze z drugiej połowy XIX stulecia. Stała wystawa składa się z 8 głównych działów:

  • Przełom XIX/XX w.
  • Lata międzywojenne
  • Lata ‘40
  • Lata ‘50 i ‘60
  • Lata ‘70
  • Lata ‘80
  • Lata ‘90
  • Sala odsłuchowa (7 stanowisk)

Rzecz jasna ostatnia z wymienionych sekcji niepołomickiego Muzeum Fonografii służy za dźwiękową ilustrację tego, co o kolejnych muzycznych epokach pokazywały kolejne pomieszczenia. Kolekcja liczy około 2 tysiące albumów, bodaj wszystkie nagrane na płytach winylowych - przez melomanów dość zgodnie uważane za najlepszy (co wcale nie znaczy “najczystszy”) nośnik.

Oprócz Muzeum Fonografii, na Małopolskie Centrum Dźwięku i Słowa z Niepołomic składają się jeszcze klub muzyczny “Pod Pretekstem”, studio nagraniowe, kino, sala widowiskowa dla 220 widzów oraz 4 sale warsztatowe o sumarycznej powierzchni 280 m², wykorzystywane przede wszystkim do zajęć artystycznych i sportowych.

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Część Małopolskiego Centrum Dźwięku i Słowa w Niepołomicach. Muzeum Fonografii ma w swoich zbiorach ok. 150 szeroko pojmowanych sprzętów grających (najstarsze z XIX w.) i blisko 2000 płyt winylowych z muzyką do swobodnego odsłuchu. Ekspozycję antyków podzielono na 7 sekcji, prezentujących kolejne dekady. W tym centrum kultury działają też studio nagraniowe, klub muzyczny i sala widowiskowa.

Komentarze (0)

Dodaj komentarz