Muzeum Przyrodnicze ISEZ PAN

A ściślej rzecz ujmując Muzeum Przyrodnicze Instytutu Systematyki i Ewolucji Zwierząt Polskiej Akademii Nauk w Krakowie, którego początki sięgają drugiej połowy XIX wieku. Otóż około 1865 roku Towarzystwo Naukowe Krakowskie - wkrótce przemianowane na Akademię Umiejętności - rozpoczęło systematyczne gromadzenie zoologicznych zbiorów. Od tego czasu kolekcja rozrosła się do niebagatelnej liczby ponad 2 000 000 okazów.

Krakowskie Muzeum Przyrodnicze ISEZ PAN pokazuje, że “martwa natura” może być co najmniej równie frapująca, co oglądanie żywych zwierząt. Tutaj amatorzy obcowania z naturą i biologicznych ciekawostek mogą spodziewać się obu tych rodzajów doznań. Generalnie ekspozycja stała koncentruje się na okazach spreparowanych i skamielinach. Natomiast organizowane z wielką regularnością wystawy czasowe pozwalają zobaczyć z bliska - a czasami nawet dotknąć - niewielkie ssaki, gady, płazy, owady…

Chlubą Muzeum Przyrodniczego ISEZ PAN w Krakowie są czaszka mamuta - o wieku szacowanym na ok. 14 tys. lat, odnaleziona w Bziance pod Rzeszowem - oraz zachowana w nad wyraz dobrym samica nosorożca włochatego. Jako że potężne zwierzę zginęło jakieś 30 000 lat temu, większa część okazu to wierna rekonstrukcja. Ale skóra, praktycznie pozbawiona już włosów, pochodzi z autentycznych szczątków prehistorycznego giganta.

Muzeum Przyrodnicze ISEZ PAN w swoich krakowskich zbiorach posiada także eksponaty geologiczne. W kolekcji znajdują się m.in. bursztyny, wulkanity czy minerały i kamienie szlachetne.

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Komentarze (0)

Dodaj komentarz