Muzeum Przyrodnicze ISEZ PAN

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

A ściślej rzecz ujmując Muzeum Przyrodnicze Instytutu Systematyki i Ewolucji Zwierząt Polskiej Akademii Nauk w Krakowie, którego początki sięgają drugiej połowy XIX wieku. Otóż około 1865 roku Towarzystwo Naukowe Krakowskie - wkrótce przemianowane na Akademię Umiejętności - rozpoczęło systematyczne gromadzenie zoologicznych zbiorów. Od tego czasu kolekcja rozrosła się do niebagatelnej liczby ponad 2 000 000 okazów.

Krakowskie Muzeum Przyrodnicze ISEZ PAN pokazuje, że “martwa natura” może być co najmniej równie frapująca, co oglądanie żywych zwierząt. Tutaj amatorzy obcowania z naturą i biologicznych ciekawostek mogą spodziewać się obu tych rodzajów doznań. Generalnie ekspozycja stała koncentruje się na okazach spreparowanych i skamielinach. Natomiast organizowane z wielką regularnością wystawy czasowe pozwalają zobaczyć z bliska - a czasami nawet dotknąć - niewielkie ssaki, gady, płazy, owady…

Chlubą Muzeum Przyrodniczego ISEZ PAN w Krakowie są czaszka mamuta - o wieku szacowanym na ok. 14 tys. lat, odnaleziona w Bziance pod Rzeszowem - oraz zachowana w nad wyraz dobrym samica nosorożca włochatego. Jako że potężne zwierzę zginęło jakieś 30 000 lat temu, większa część okazu to wierna rekonstrukcja. Ale skóra, praktycznie pozbawiona już włosów, pochodzi z autentycznych szczątków prehistorycznego giganta.

Muzeum Przyrodnicze ISEZ PAN w swoich krakowskich zbiorach posiada także eksponaty geologiczne. W kolekcji znajdują się m.in. bursztyny, wulkanity czy minerały i kamienie szlachetne.

Cennik

Ceny wejściówek do Muzeum Przyrodniczego Instytutu Systematyki i Ewolucji Zwierząt Polskiej Akademii Nauk w Krakowie - stan na sierpień 2018:

  • bilety normalne po 20 zł ; z kartą dużej rodziny po 15 zł
  • bilety ulgowe po 16 zł ; z kartą dużej rodziny po 10 zł
  • bilety rodzinne po 65 zł (maks. 2+3)
  • bilety grupowe 14 zł/os. (min. 10 uczestników ; na każde 10 osób 1 opiekun gratis)
  • zwiedzanie z przewodnikiem 60 zł + bilety wstępu (usługa przeznaczona dla turystów indywidualnych, dla 1-9 osób)

W ŚRODY W OKRESIE WAKACYJNYM WEJŚCIÓWKI PO 10 ZŁ OD OSOBY

Mini przewodnik

Imponująca kolekcja zoologiczna, paleontologiczna i geologiczna, licząca ponad 2 mln. okazów. Muzeum Przyrodnicze ISEZ PAN z Krakowa kontynuuje tradycje z II poł. XIX wieku, prezentując fascynujące wystawy stałe i ekspozycje czasowe (niektóre z żywymi zwierzętami). Szczególnie cenne są czaszka mamuta sprzed 14 tys. lat i nosorożec włochaty, który zginął ok. 30 000 lat temu.


Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja