Muzeum Czynu Niepodległościowego

Instytucja z długimi i pięknymi tradycjami, mieszcząca się w zabytkowym Domu imienia Józefa Piłsudskiego. Oficjalnie Muzeum Czynu Niepodległościowego w Krakowie zainaugurowało swoją działalność już w 1922 roku - pierwsze ekspozycje dla szerokiej publiczności Związek Legionistów Polskich udostępnił w 1934 r. Cała placówka funkcjonuje dzięki działalności społecznej, niemal wszystkie pamiątki pochodzą od zaangażowanych w sprawę darczyńców.

Krakowskie Muzeum Czynu Niepodległościowego powstało dokładnie w tym samym miejscu, z którego 6 VIII 1914 r. Pierwsza Kompania Kadrowa Józefa Piłsudskiego rozpoczęła swój marsz w kierunku polskich ziem pod zaborem rosyjskim. Wszelako zbiory reprezentują zdecydowanie szerszą tematykę niż I Wojna Światowa i jej konsekwencje. W końcu walka Polaków o niepodległość i niezależność trwała - w przeróżnych formach, nie tylko zbrojnej konfrontacji - od XIX stulecia do 1989 roku. Całą ekspozycję podzielono na kilkanaście większych i mniejszych działów tematycznych.

W Muzeum Czynu Niepodległościowego z Krakowa urządzono wystawy poświęcone m.in. postaci marszałków Józefa Piłsudskiego i Edwarda Rydza-Śmigłego, wojskowemu duszpasterstwu, II Wojnie Światowej i Polskim Siłom Zbrojnym, sztandarom polskich oddziałów, zbrodni katyńskiej, harcerstwu czy “Solidarności”. W pomieszczeniach Domu im. Józefa Piłsudskiego organizowane są także naukowe konferencje oraz wykłady.

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Komentarze (0)

Dodaj komentarz