Muzeum AGH

 • Ocena
 • Dla dwojga
 • Dla dzieci
 • Dla dorosłych
 • Dla seniorów
Opis

Uczelniana instytucja edukacyjno-wystawiennicza, funkcjonująca wcześniej pod wieloma innymi nazwami. Muzeum AGH w Krakowie jest znane również jako Muzeum Historii Akademii Górniczo-Hutniczej i Techniki czy Muzeum Ośrodka Historii Techniki AGH. Ale już mniejsza o to, z punktu widzenia turystów administracyjna nomenklatura jest kompletnie marginalną kwestią. O wiele istotniejsze są technologiczne ciekawostki, interaktywne stanowiska i inne walory poznawcze.

Tych zaś krakowskie Muzeum AGH zapewnia sporą dawkę. W ramach instytucji funkcjonują między innymi:

 • Sala historyczna - pamiątki dokumentujące dzieje Akademii Górniczo-Hutniczej, przede wszystkim wszelkiego typu dokumenty i fotografie.
 • Sala wystawiennicza - przestrzeń dla ekspozycji i innego rodzaju projektów czasowych.
 • Sala rzemiosła i przemysłu - wystawa stała przybliżająca szeroko pojmowane tradycje oraz historię górnictwa i hutnictwa. Szczególną wartość mają eksponaty dotyczące badań nad największym w Europie ośrodkiem “pre-przemysłowym” z przełomu I i II wieku, odkrytym w Górach Świętokrzyskich.
 • Sala warsztatowa - przeznaczona na zajęcia dla młodzieży szkolnej organizowane w ramach AGH Junior, łączące tradycyjne wykłady z nowoczesnymi, interaktywnymi metodami dydaktycznymi.
 • Modelarium - coś w rodzaju tematycznego parku miniatur, z pokaźną kolekcją modeli maszyn i urządzeń stosowanych w górnictwie i/lub hutnictwie. Zbiory uzupełnia sprzęt badawczo-pomiarowy.
 • Kopalnia Doświadczalna - jedyne w swoim rodzaju laboratorium badawczo dydaktyczne, w przystępny i zajmujący sposób przybliżające skomplikowany proces wydobycia węgla. Dużą atrakcją dla pasjonatów techniki będą zabytkowe maszyny górnicze.

Warto zawczasu wiedzieć, że Muzeum AGH w Krakowie mieści się w dwóch miejscach na uczelnianym kampusie. Większa część znajduje się w północnym skrzydle (5. piętro C-2 ; wejście od ulicy Czarnowiejskiej i C-3),z kolei Kopalnia Doświadczalna jest zlokalizowana w podziemiach Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Robotyki (B-2). Do tego placówka posiada jeszcze oddział zamiejscowy - zrekonstruowaną osadę prehistoryczną w Woli Radziszowskiej (ok. 30 kilometrów jazdy samochodem z centrum Krakowa),służącą rozmaitym inicjatywom edukacyjno-kulturalnym o charakterze historycznym.

Mini przewodnik

Tajemnice górnictwa i hutnictwa przedstawione przystępnie i atrakcyjnie dla odbiorcy. Muzeum AGH w Krakowie prowadzi szereg warsztatów edukacyjnych dla młodzieży szkolnej, ponadto na zwiedzających czekają ekspozycje stałe. Od wystaw historycznych, przez specyficzny park miniatur przemysłowych, aż po podziemną kopalnię węgla o charakterze laboratoryjno-dydaktycznym.


Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja