Jama Michalika

Nadzwyczaj nastrojowy, przepełniony artystycznym duchem lokal. Jama Michalika w Krakowie to jedyna w swoim rodzaju kawiarnia, restauracja, a niejako przy okazji również specyficzne centrum kultury oraz muzeum kabaretu i sztuki. Secesyjny wystrój i wyposażenie, wspaniałe obrazy, rysunki i innego rodzaju pamiątki po uznanych twórcach, regularnie organizowane wieczorki i spotkania autorskie… a na dokładkę smakowite menu z lokalnymi słodkościami i specjałami kuchni staropolskiej w rolach głównych.

Rozkosze podniebienia niech pozostaną na dalszym planie, a turyści skupią swoją uwagę na wyższych doznaniach duchowych i niepowtarzalnym klimacie Belle Époque. Kraków przełomu XIX i XX wieku był specyficznym miejscem, kreatywność artystów Młodej Polski wprost buzowała… a w Jamie Michalika można się poczuć tak, jakby czas stanął w miejscu. Efektowne wnętrza zaprojektowane przez Karola Frycza i Franciszka Mączyńskiego - freski, witraże, zielone obicia secesyjnych mebli, oświetlenie, lampy z abażurami w kształcie ptaków i inne dekoracje - oraz kameralna scena sprawiły, że do otwartej w 1895 r. przez Jana Apolinarego Michalika “Cukierni Lwowskiej” tłumnie ściągali i inteligenci, i artyści, i profesorowie, i studenci - zarówno Akademii Sztuk Pięknych, jak też Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Taki tygiel po prostu musiał zaowocować wybuchem twórczości. W 1905 r. w krakowskiej Jamie Michalika powstał pierwszy polski kabaret: “Zielony Balonik”. A dalej poszło już z górki. Swoje pomysły, teksty, obrazy, książki, rzeźby i wszelkie inne prace prezentowali się tutaj m.in. Tadeusz Boy-Żeleński, Kazimierz Sichulski, Józef Mehoffer, Xawery Dunikowski, Helena Modrzejewska, Adam Chmielowski (czyli święty Brat Albert), Wisława Szymborska, Czesław Miłosz i wielu, wielu innych. Część tych dzieł została w kawiarni do dzisiaj. Aby zobaczyć te wszystkie wspaniałości należy albo zakupić specjalny bilet do Muzeum Jama Michalika, albo skusić się na którąś z pozycji w menu dawnej Cukierni Lwowskiej.

Jama Michalika mieści się XV-wiecznej Kamienicy Bełzowskiej. Średniowieczny zabytek znajduje się przy niezwykle reprezentatywnej ulicy Floriańskiej, tuż przy słynnej Drodze Królewskiej - tradycyjnej trasie przemarszu władców przez Kraków przy okazji najróżniejszych uroczystości.

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Komentarze (0)

Dodaj komentarz