Muzeum Ubezpieczeń

Niewielka placówka funkcjonująca w ramach miejscowego oddziału PZU. Muzeum Ubezpieczeń w Krakowie to bodaj jedyna tego rodzaju instytucja na świecie, która gromadzi zbiory dokumentujące rozwój i historię problematyki zabezpieczania się przed wszelkiego rodzaju nieszczęściami. Eksponaty pochodzą przede wszystkim z XIX i XX wieku.

Kolekcja krakowskiego Muzeum Ubezpieczeń liczy ok. 36 tysięcy obiektów. Są to rozmaite dokumenty - w tym oczywiście polisy ubezpieczeniowe - zdjęcia, książki dotyczące zagadnienia, znaczki, tablice, pieczęcie, osobiste pamiątki po pionierach działalności ubezpieczeniowej czy narzędzia pracy dawnych “agentów”: od skarbczyków po przyrządy pomiarowe czy komplet służący do kolczykowania bydła. Bodaj największą wartość mają polisa Aleksandra Colonna-Walewskiego - syna Marii Walewskiej (z domu Łączyńskiej) i Napoleona I Bonaparte - oraz umowa niejakiego Woyciecha Kirstera z 14 grudnia 1804 r. Rzeczony akt to najstarszy eksponat placówki.

Przyczynkiem do powołania Muzeum Ubezpieczeń w Krakowie były obchody 175-lecia polskich ubezpieczeń. Tradycje organizacji wystawiających polisy i zbierających składki na ziemiach polskich sięgają 1803 roku, kiedy to dekret króla pruskiego Fryderyka Wilhelma III powołał Towarzystwo Ogniowe dla Miast w Prusach Południowych. Warto jeszcze wspomnieć o Towarzystwie Ogniowym w Księstwie Warszawskim (1807), założonym w 1860 r. Towarzystwie Ubezpieczeń Wzajemnych z Krakowa oraz Polskiej Dyrekcji Ubezpieczeń Wzajemnych, która zainaugurowała działalność w 1921 roku.

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Komentarze (0)

Dodaj komentarz