Pawilon Wyspiańskiego

Nowoczesny obiekt o przeznaczeniu wystawienniczo-konferencyjnym, zarządzany przez Krakowskie Biuro Festiwalowe. W praktyce Pawilon Wyspiańskiego w Krakowie pełni szereg najrozmaitszych funkcji: od kompleksowego punktu informacji turystycznej po swoiste centrum kultury i biznesu. O ile oferta konferencyjna niezbyt interesuje zdecydowaną większość zwiedzających miasto, tak już ekspozycje i wydarzenia artystyczne budzą znacznie żywsze emocje.

Trzeba jednak od razu zaznaczyć, że stała wystawa w krakowskim Pawilonie Wyspiańskiego prezentuje się* cokolwiek mało imponująco. Otóż KBF skupia się na promowaniu organizowanych przez siebie imprez wszelkiego rodzaju oraz prezentacji zdjęć z kolejnych festiwali i innych wydarzeń kulturalnych. Mało zachęcającą perspektywę o 180 stopni odwracają efektowne witraże - zaprojektowane przez samego Stanisława Wyspiańskiego, a wykonane przez współczesnych mistrzów rzemiosła artystycznego z Krakowskiego Zakładu Witrażów S.G. Żeleński. Wizerunki króla Kazimierza Wielkiego, księcia Henryka Pobożnego i świętego Stanisława Biskupa miały ozdobić katedrę na Wawelu, jednak kontrowersyjna wizja artysty okazała się nie do przyjęcia przez ówczesnych decydentów.

Ponadto do Pawilonu Wyspiańskiego trafiają - z mniejszą bądź większą regularnością - wernisaże dzieł sztuki, pokazy multimedialne i innego rodzaju ekspozycje czasowe. A skoro za zwiedzanie wystaw nie pobierane są opłaty*, odwiedzając Kraków warto tutaj wejść aby lepiej poznać niezwykły, artystyczny klimat dawnej stolicy Polski. Miłośników współczesnej architektury zainteresuje też sam budynek, zaprojektowany przez Krzysztofa Ingardena.


*póki co - pobieżna ocena aktualna na sierpień 2018

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Komentarze (0)

Dodaj komentarz