Pawilon Wyspiańskiego

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Nowoczesny obiekt o przeznaczeniu wystawienniczo-konferencyjnym, zarządzany przez Krakowskie Biuro Festiwalowe. W praktyce Pawilon Wyspiańskiego w Krakowie pełni szereg najrozmaitszych funkcji: od kompleksowego punktu informacji turystycznej po swoiste centrum kultury i biznesu. O ile oferta konferencyjna niezbyt interesuje zdecydowaną większość zwiedzających miasto, tak już ekspozycje i wydarzenia artystyczne budzą znacznie żywsze emocje.

Trzeba jednak od razu zaznaczyć, że stała wystawa w krakowskim Pawilonie Wyspiańskiego prezentuje się* cokolwiek mało imponująco. Otóż KBF skupia się na promowaniu organizowanych przez siebie imprez wszelkiego rodzaju oraz prezentacji zdjęć z kolejnych festiwali i innych wydarzeń kulturalnych. Mało zachęcającą perspektywę o 180 stopni odwracają efektowne witraże - zaprojektowane przez samego Stanisława Wyspiańskiego, a wykonane przez współczesnych mistrzów rzemiosła artystycznego z Krakowskiego Zakładu Witrażów S.G. Żeleński. Wizerunki króla Kazimierza Wielkiego, księcia Henryka Pobożnego i świętego Stanisława Biskupa miały ozdobić katedrę na Wawelu, jednak kontrowersyjna wizja artysty okazała się nie do przyjęcia przez ówczesnych decydentów.

Ponadto do Pawilonu Wyspiańskiego trafiają - z mniejszą bądź większą regularnością - wernisaże dzieł sztuki, pokazy multimedialne i innego rodzaju ekspozycje czasowe. A skoro za zwiedzanie wystaw nie pobierane są opłaty*, odwiedzając Kraków warto tutaj wejść aby lepiej poznać niezwykły, artystyczny klimat dawnej stolicy Polski. Miłośników współczesnej architektury zainteresuje też sam budynek, zaprojektowany przez Krzysztofa Ingardena.


*póki co - pobieżna ocena aktualna na sierpień 2018

Mini przewodnik

Centrum konferencyjno-wystawiennicze, z Krakowskim Biurem Festiwalowym w roli operatora nowoczesnego obiektu. Pawilon Wyspiańskiego w Krakowie pełni kilka różnych funkcji, w tym punktu informacji turystycznej. Jednak główną rolę odgrywają najróżniejsze wydarzenia kulturalno-artystyczne oraz stała wystawa z witrażami według niezrealizowanego projektu Stanisława Wyspiańskiego dla wawelskiej katedry.


Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja