Muzeum Archidiecezjalne Kardynała Karola Wojtyły

Instytucja kolekcjonująca i wystawiająca pamiątki związane z papieżem Janem Pawłem II oraz rozmaite dzieła sztuki sakralnej. Muzeum Archidiecezjalne Kardynała Karola Wojtyły kontynuuje tradycje placówki założonej w 1906 roku przez kard. Jana Puzynę. Przez pierwsze kilkadziesiąt lat funkcjonowania muzeum w zasadzie tylko gromadziło zbiory - eksponaty pozostawały na Wawelu, niedostępne dla postronnych widzów.

Praktykujący kult świętego Polaka-papieża zapewne najbardziej zainteresują się przedmiotami osobistymi Wojtyły. Można tutaj obejrzeć chociażby narty, zastawę stołową czy wyposażenie gabinetu. Jednak naprawdę wartościowe precjoza krakowskiego Muzeum Archidiecezjalnego Kardynała Karola Wojtyły kryją się w salach poświęconych sztuce sakralnej. Wiekowe szaty i naczynia liturgiczne, figury, rzeźby i malowidła - a wśród nich bodaj najstarszy polski obraz: XIII-wieczne “Święte z Dębna”. Poza tym cyklicznie organizowane są tutaj wystawy sztuki współczesnej.

Od 1994 r. Muzeum Archidiecezjalne Kardynała Karola Wojtyły mieści się w dwóch zabytkowych, wybudowanych jeszcze w drugiej połowie XIV wieku kamienicach - po sąsiedzku z Pałacem Biskupa Erazma Ciołka. Obie budowle w XVI stuleciu gruntownie przerobiono i dziś prezentują styl renesansowy. Pierwsza z nich to Dom św. Stanisława, według tradycji wzniesiony w miejscu, gdzie w XI w. mieszkał biskup krakowski i męczennik. Druga kamienica to Dom Dziekański, przez wieki służący jako rezydencja miejscowych biskupów.

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Komentarze (0)

Dodaj komentarz