Muzeum UJ Collegium Maius
- Adres Jagiellońska 15
31-010 Kraków - Telefon+48 126 631 307
- Telefon+48 126 631 521
- E-mail[email protected]
Ocena
Dodaj opinię- Ocena
- Dla dwojga
- Dla dzieci
- Dla dorosłych
- Dla seniorów
Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego, urządzone w najstarszym budynku uniwersyteckim w Polsce. Collegium Maius w Krakowie powstało na przełomie XIV i XV, na podstawie kamienicy, którą w roku 1400 król Władysław Jagiełło nabył od krakowskiego ławnika Piotra Gerhardsdorfa i przekazał uczelni. Z biegiem lat budowlę systematycznie rozbudowywano, również łącząc ją z sąsiednimi domami.
Mieściły się w niej m.in. mieszkania profesorów, biblioteka, skarbiec czy sale wykładowe. Pod koniec XV stulecia Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego uzyskało ostateczny kształt, z arkadowym dziedzińcem i krużgankami. Architektura całości prezentuje tzw. styl późnogotycki. Wprawdzie w latach 1840-1870 budynek przekształcono na potrzeby nowej Biblioteki Jagiellońskiej, co wiązało się również ze zmianą wyglądu na neogotycki. Powrót do dawnej stylistyki nastąpił przy okazji kompleksowej odnowy Collegium Maius z lat 1949-1964. Wtedy też zapadła decyzja o przystosowaniu zabytku na potrzeby Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego.
W zbiorach krakowskiego Collegium Maius przeważają dawne instrumenty naukowe, obrazy malarskie, grafiki, rzeźby oraz rzemiosło artystyczne. Do zwiedzania udostępnione są następujące ekspozycje:
- Libraria
- Stuba communis
- Skarbiec
- Pokoje profesorskie
- Pokój Kopernika
- Aula
- Schody rektorskie
- Mieszkanie św. Jana Kantego
- Zielona Sala
- Nauki dawne i niedawne
Podczas zwiedzania Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius w Krakowie warto zwrócić uwagę na jeszcze dwie rzeczy. Pierwszą z nich jest charakterystyczny zegar, wygrywający jedyne w swoim rodzaju melodie dworskie Jana z Lublina oraz instrumentalną wersję akademickiej pieśni Gaudeamus Igitur. Istotnym elementem zegarowego mechanizmu jest także orszak postaci zasłużonych dla Akademii Krakowskiej. Natomiast drugim z interesujących miejsc jest Ogród Profesorski, założony już w XV wieku. Początkowo służący jako sad i warzywniak, od XIX stulecia hodowla zakładu botanicznego, a współcześnie kameralny park z kilkoma instalacjami edukacyjnymi.
Ceny biletów do Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius w Krakowie - stan na lipiec 2018:
- Wejściówki na wystawę stałą:
- normalne 12 zł
- ulgowe 6 zł
- Wejściówki na wystawę pełną (ekspozycja stała + galeria rzeźby średniowiecznej + wystawa instrumentów naukowych):
- normalne 16 zł
- ulgowe 12 zł
- Wejściówki na wystawę interaktywną:
- normalne 7 zł
- ulgowe 5 zł
Najstarszy budynek uniwersytecki w Polsce, z przełomu XIV i XV w. Architektonicznie krakowskie Collegium Maius prezentuje styl późnogotycki, Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego mieści się tutaj od 1964 r. Na zwiedzających czekają zabytkowe wnętrza, przebogate zbiory instrumentów naukowych oraz dzieł sztuki, a także edukacyjne wystawy interaktywne i ekspozycje czasowe.
Opinie