Zamek Królewski Niepołomice
- Adres Zamkowa 2
32-005 Niepołomice - Telefon+48 122 619 850
- Telefon+48 122 619 851
- E-mail[email protected]
Ocena
Dodaj opinię- Ocena
- Dla dwojga
- Dla dzieci
- Dla dorosłych
- Dla seniorów
Dla dawnych królów Polski drugi Wawel, a dla współczesnych turystów: główna siedziba Muzeum Niepołomickiego, a przede wszystkim wspaniały zabytek. Zamek Królewski w Niepołomicach powstał w XIV wieku, za czasów Kazimierza Wielkiego. Rezydencja była doskonałym punktem wypadowym na myśliwskie wyprawy do potężnej niegdyś Puszczy Niepołomickiej, z czego wyjątkowo skwapliwie korzystali później Władysław Jagiełło, Zygmunt I Stary czy Zygmunt II August.
Rzecz jasna na przestrzeni dziejów architektura niepołomickiego Zamku Królewskiego uległa ogromnym przeobrażeniom. Pierwotnie była to gotycka twierdza obronna, jednak już w XVI stuleciu na jej miejscu stała reprezentacyjna, utrzymana w renesansowym stylu rezydencja. Miano drugiego Wawelu budowla zyskała zarówno ze względu na upodobanie władców, jak też arkadowy dziedziniec. Niezwykle malowniczo prezentują się także Ogrody Królowej Bony. Więcej o historii zabytku i związanych z nim legendach opowiedzą przewodnicy.
Dziś w zrewitalizowanym Zamku Królewskim w Niepołomicach mieszczą się m.in. hotel, restauracja, opiekująca się zabytkiem fundacja, a także Muzeum Niepołomickie oraz parę galerii sztuki. Instytucję muzealną powołano do życia w 2001 roku, a na stałych wystawach można podziwiać bardzo interesujące eksponaty. Począwszy od historycznych dokumentów, ksiąg i kościelnego wyposażenia w kaplicy zamkowej, przez trofea i broń myśliwską z różnych zakątków świata czy prace fotograficzne znanego podróżnika Włodzimierza Puchalskiego, aż po ekspozycję o dziejach Niepołomic. Do tego dochodzą wystawy czasowe oraz oferta warsztatów edukacyjnych dla dzieci i młodzieży szkolnej (kilkanaście scenariuszy o szerokim zakresie tematycznym).
Jako że podstawowy wariant zwiedzania Zamku Królewskiego Niepołomice obejmuje również wstęp do galerii sztuki, nie zaszkodzi wspomnieć czego można się w nich spodziewać. I tak “Sukiennice w Niepołomicach 2” prezentuje sztuką polską XIX wieku - w tym wiele dzieł nieprezentowanych wcześniej nigdzie. Z kolei “Salon Europejski” pokazuje obrazy, rzeźby i antyczne meble z Zachodniej Europy - fragment słynnej kolekcji Czartoryskich. Podobnie jak “Antyk okiem kolekcjonera”, tyle że tutaj wystawione są obiekty starożytne. Najstarsze pochodzą z XVII wieku przed naszą erą. Znaczna część zbiorów w zamkowych galeriach sztuki pochodzi ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie.
Ceny wejściówek do Zamku Królewskiego w Niepołomicach - Muzeum Niepołomickiego ; stan na sierpień 2018:
- oprowadzenie przez przewodnika po zamku plus indywidualne zwiedzanie galerii sztuki:
- bilet ulgowy po 10 zł
- bilet normalny po 15 zł
- bilet rodzinny po 30 zł
- bilet grupowy (dla powyżej 15 uczestników) po 10 zł/os.
- usługa przewodnicka w języku obcym od 100 zł od grupy
- galeria sztuki Sukiennice w Niepołomicach 2:
- bilet ulgowy po 6 zł
- bilet normalny po 10 zł
- usługa przewodnicka w języku polskim po 70 zł
- usługa przewodnicka w języku obcym po 150 zł
- galerie sztuki Salon Europejski i Antyk okiem kolekcjonera:
- bilet ulgowy po 6 zł
- bilet normalny po 10 zł
- wejściówki na pojedyncze ekspozycje:
- bilet normalny po 5 zł
- bilet ulgowy dla grup szkolnych po 3 zł/os.
- lekcje muzealne po 6 zł/os.
WSTĘP WOLNY NA WYSTAWĘ “NIEPOŁOMICE. MIASTO, CZAS I LUDZIE”
DODATKOWE 50% ZNIŻKI NA KAŻDY BILET DLA HONOROWYCH DAWCÓW KRWI ORAZ POSIADACZY KARTY DUŻEJ RODZINY
Piękny zabytek, pełniący dziś szereg rozmaitych funkcji. Zamek Królewski w Niepołomicach powstał XIV w., z czasem zyskał miano drugiego Wawelu - z uwagi na renesansową architekturę (zwł. arkadowy dziedziniec) i częste odwiedziny królów przy okazji polowań. Dziś mieszczą się tutaj m.in. hotel, restauracja, Muzeum Niepołomickie z kilkoma stałymi wystawami i współpracujące z instytucją galerie sztuki.
Opinie