Dwór Stryszów

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Jedno z muzeów zamiejscowych, w których Zamek Królewski na Wawelu umieścił część bogatej kolekcji Państwowe Zbiory Sztuki. Dwór Stryszów to zabytkowa, typowo wiejska rezydencja. Elegancka posiadłość powstała pod koniec XVI wieku - wówczas jeszcze miała charakter obronny, jednak gruntowna przebudowa w połowie XVIII stulecia nadała jej zdecydowanie bardziej reprezentacyjny charakter.

Dwór w Stryszowie powstał z inicjatywy Adama Suskiego - jak sądzą znawcy tematu po pozostałościach najstarszych elementów konstrukcji, pierwotnie miał on formę mieszkalnej wieży obronnej. Dzisiejsze kształty zabytku to zasługa Kazimierza Wilkońskiego i jego familii, którzy urządzili rezydencję w stylu barokowym. Na szczególną uwagę zasługują zachowane w niezłym stanie polichromie, wymalowane w salonie i kaplicy.

Jeśli chodzi o Państwowe Zbiory Sztuki, działalność muzealną Dworu Stryszów zainaugurowano w 1969 roku. Stała ekspozycja pokazuje, jak w XIX w. wyglądały wiejskie posiadłości średnio zamożnej arystokracji. Wówczas najistotniejsze były salon, jadalnia, gabinet oraz sypialnia - pozostałe pomieszczenia urządzano znacznie skromniej. Meble i inne antyki, dzieła sztuki, przedmioty codziennego użytku, słowem: wszystkie eksponaty wykorzystane do udekorowania i aranżacji wnętrz pochodzą z kolekcji Zamku Królewskiego na Wawelu w Krakowie. Poza tym muzeum organizuje kolejne wystawy czasowe, wernisaże spotkania z twórcami i pokrewne inicjatywy kulturalne.

Zwiedzając Dwór w Stryszowie, warto jeszcze przespacerować się po przylegającym do domu ogrodzie. Park w stylu angielskim - niegdyś kilka razy większy od obecnego - prezentuje się szczególnie urodziwie w pełni lata.

Cennik

Ceny wejściówek do Dworu Stryszów, zamiejscowego oddziału muzealnego Zamku Królewskiego na Wawelu w Krakowie - stan na sierpień 2018:

  • bilet ulgowy po 2 zł
  • bilet normalny po 3 zł

WE WTORKI WSTĘP BEZPŁATNY

Mini przewodnik

Posiadłość ziemiańska z XVI wieku - początkowo obronno-mieszkalna, po przebudowie w poł. XVIII w. dalece bardziej reprezentacyjna. Dodatkowo Dwór Stryszów otacza elegancki park w stylu angielskim. Od 1969 r. zabytkową rezydencją z cennymi polichromiami zarządza muzeum Zamku Królewskiego na Wawelu - główna ekspozycja prezentuje wnętrza wiejskiego dworku typowe dla XIX stulecia.


Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja