Zamek Królewski

Tuż obok wawelskiej katedry wyrasta Zamek Królewski, który choć powstał na zrębie romańskiego grodu z XI w. i gotyckiego zamku z XIV w., swój obecny kształt założenia o 4 skrzydłach, z kolumnowymi krużgankami wokół wielkiego dziedzińca zawdzięcza wielkiej przebudowie w latach 1506-34 podjętej za panowania króla Zygmunta Starego. Pracami kierował wówczas rzeźbiarz i architekt królewski Franciszek Florentczyk.

Wewnątrz zamku znajdują się wystawne komnaty, przede wszystkim o cechach renesansowych i barokowych. Wyróżnia się wśród nich Sala Poselska zwana także „Pod Głowami”, jako że w jej drewnianych kasetonach widnieją rzeźbione głowy, tzw. Głowy Wawelskie.

Wiele komnat ozdobionych jest wspaniałymi, flandryjskimi arrasami wykonanymi na zamówienie króla Zygmunta II Augusta. W zamkowych wnętrzach można także podziwiać m.in. kolekcję orientaliów (choćby namiotów perskich i tureckich) pochodzących głównie z czasów wojen polsko-tureckich XVI-XVII w.

Katedra i Zamek Królewski otoczone są obwarowaniami, w których z okresu średniowiecza zachowały się m.in. gotyckie wieże: Senatorska, Sandomierska i Złodziejska. Późniejsza jest nowożytna brama Wazów (XVI w.), brama Herbowa (XX w.) i Bernardyńska (XX w.).

U podnóży Wzgórza Wawelskiego, tuż nad Wisłą znajduje się Smocza Jama czyli jaskinia wypłukana przez wody Wisły w wapiennym wzgórzu, w jakiej według legendy zamieszkiwał straszliwy Smok Wawelski. Zamieszkiwał? Nadal zamieszkuje - kto odważny, niechaj sam sprawdzi.

Ważna informacja dla turystów wybierających się na Zamek Królewski w Krakowie: na każdą z ekspozycji stałych, wystaw czasowych czy plenerowych tras sezonowych po Wawelu obowiązują odrębne wejściówki. W samym zamku zwiedzający mają aż 5 różnych opcji:

  • Reprezentacyjne Komnaty Królewskie - sale o rozmaitym przeznaczeniu, od obrad sejmowych czy senackich po gabinety wysokich urzędników państwowych i prywatną kaplicę władców - a wszystkie ozdobione niesamowitymi wprost dziełami sztuki i kunsztownym wyposażeniem.
  • Skarbiec Koronny i Zbrojownia - insygnia władzy królewskiej ze Szczerbcem na czele, klejnoty, zastawy stołowe i cała masa oręża. Zarówno używanego w boju, jak też zakładanego na parady oraz wszelkie uroczystości.
  • Wawel Zaginiony - wystawa architektoniczno-archeologiczna, koncentrująca się na najstarszych dziejach Wzgórza Wawelskiego i budowlach ze wczesnego średniowiecza. Co wcale nie znaczy, że późniejsze epoki zupełnie pominięto.
  • Prywatne Apartamenty Królewskie - komnaty najwyższych dostojników państwowych, pomieszczenia dla ważnych gości oraz dworskiej świty. Od zgromadzonych w nich bogactw może zakręcić się w głowie.
  • Sztuka Wschodu - wszystko to, co do Krakowa trafiło w wyniku kontaktów handlowych oraz wojen z państwami na wschód od Polski. Lwią część ekspozycji stanowią precjoza zdobyte w trakcie Odsieczy Wiedeńskiej.

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Komentarze (0)

Dodaj komentarz