Zamek Królewski

 • Ocena
 • Dla dwojga
 • Dla dzieci
 • Dla dorosłych
 • Dla seniorów
Opis

Tuż obok wawelskiej katedry wyrasta Zamek Królewski, który choć powstał na zrębie romańskiego grodu z XI w. i gotyckiego zamku z XIV w., swój obecny kształt założenia o 4 skrzydłach, z kolumnowymi krużgankami wokół wielkiego dziedzińca zawdzięcza wielkiej przebudowie w latach 1506-34 podjętej za panowania króla Zygmunta Starego. Pracami kierował wówczas rzeźbiarz i architekt królewski Franciszek Florentczyk.

Wewnątrz zamku znajdują się wystawne komnaty, przede wszystkim o cechach renesansowych i barokowych. Wyróżnia się wśród nich Sala Poselska zwana także „Pod Głowami”, jako że w jej drewnianych kasetonach widnieją rzeźbione głowy, tzw. Głowy Wawelskie.

Wiele komnat ozdobionych jest wspaniałymi, flandryjskimi arrasami wykonanymi na zamówienie króla Zygmunta II Augusta. W zamkowych wnętrzach można także podziwiać m.in. kolekcję orientaliów (choćby namiotów perskich i tureckich) pochodzących głównie z czasów wojen polsko-tureckich XVI-XVII w.

Katedra i Zamek Królewski otoczone są obwarowaniami, w których z okresu średniowiecza zachowały się m.in. gotyckie wieże: Senatorska, Sandomierska i Złodziejska. Późniejsza jest nowożytna brama Wazów (XVI w.),brama Herbowa (XX w.) i Bernardyńska (XX w.).

U podnóży Wzgórza Wawelskiego, tuż nad Wisłą znajduje się Smocza Jama czyli jaskinia wypłukana przez wody Wisły w wapiennym wzgórzu, w jakiej według legendy zamieszkiwał straszliwy Smok Wawelski. Zamieszkiwał? Nadal zamieszkuje - kto odważny, niechaj sam sprawdzi.

Ważna informacja dla turystów wybierających się na Zamek Królewski w Krakowie: na każdą z ekspozycji stałych, wystaw czasowych czy plenerowych tras sezonowych po Wawelu obowiązują odrębne wejściówki. W samym zamku zwiedzający mają aż 5 różnych opcji:

 • Reprezentacyjne Komnaty Królewskie - sale o rozmaitym przeznaczeniu, od obrad sejmowych czy senackich po gabinety wysokich urzędników państwowych i prywatną kaplicę władców - a wszystkie ozdobione niesamowitymi wprost dziełami sztuki i kunsztownym wyposażeniem.
 • Skarbiec Koronny i Zbrojownia - insygnia władzy królewskiej ze Szczerbcem na czele, klejnoty, zastawy stołowe i cała masa oręża. Zarówno używanego w boju, jak też zakładanego na parady oraz wszelkie uroczystości.
 • Wawel Zaginiony - wystawa architektoniczno-archeologiczna, koncentrująca się na najstarszych dziejach Wzgórza Wawelskiego i budowlach ze wczesnego średniowiecza. Co wcale nie znaczy, że późniejsze epoki zupełnie pominięto.
 • Prywatne Apartamenty Królewskie - komnaty najwyższych dostojników państwowych, pomieszczenia dla ważnych gości oraz dworskiej świty. Od zgromadzonych w nich bogactw może zakręcić się w głowie.
 • Sztuka Wschodu - wszystko to, co do Krakowa trafiło w wyniku kontaktów handlowych oraz wojen z państwami na wschód od Polski. Lwią część ekspozycji stanowią precjoza zdobyte w trakcie Odsieczy Wiedeńskiej.
Cennik

Ceny biletów na Zamku Królewskim w Krakowie - stan na lipiec 2018:

 • Reprezentacyjne Komnaty Królewskie - 18-20 zł bilety normalne, 10-12 zł bilety ulgowe
 • Skarbiec Koronny i Zbrojownia - 18-20 zł bilety normalne, 10-12 zł bilety ulgowe
 • Wawel Zaginiony - 8-10 zł bilety normalne, 5-7 zł bilety ulgowe
 • Prywatne Apartamenty Królewskie - 21-25 zł bilety normalne, 16-19 zł bilety ulgowe
 • Sztuka Wschodu - 7-8 zł bilety normalne, 4-5 zł bilety ulgowe
Mini przewodnik

Monarsza siedziba, ostatecznie ukształtowana przez Zygmunta Starego. Pracami budowlanymi, trwającymi w latach 1506-34, kierował Franciszek Florentczyk. Dzięki nim powstał piękny zamek z elementami renesansu i baroku, posiadający 4 skrzydła i królewskie skarby - np. słynne arrasy. Na Wawelu wciąż są pozostałości po poprzednich zamkach z XI i XIV stulecia.

Galeria

Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja