Zamek Pieskowa Skała

 • Ocena
 • Dla dwojga
 • Dla dzieci
 • Dla dorosłych
 • Dla seniorów
Opis

Zamiejscowy oddział Zamku Królewskiego na Wawelu, a przede wszystkim wartościowy zabytek. Zamek Pieskowa Skała w Sułoszowej - ok. 25 kilometrów od centrum Krakowa - powstał jeszcze w pierwszej połowie XIV wieku, za czasów króla Kazimierza Wielkiego. Wprawdzie do dziś zachowała się tylko dolna część dawnej twierdzy (i zupełnie nie przypomina już średniowiecznych fortyfikacji),to i tak dla miłośników historii, architektury czy sztuki stanowi obowiązkowy punkt programu wycieczki po Ojcowskim Parku Narodowym.

Warto wspomnieć, że fortyfikacja strzegąca szlaku łączącego Kraków ze Śląskiem po raz pierwszy wzmiankowana jest w historycznych dokumentach z 1315 roku. O “Peskenstein”, poprzedniku Zamku na Pieskowej Skale, wspomniał wówczas przyszły król Polski Władysław Łokietek. Historycy oceniają, że pierwsze warownie na obszarze wsi Sułoszowa wybudowano w pierwszej połowie XIII wieku, najprawdopodobniej z polecenia Henryka Brodatego.

Jak łatwo się domyślić, w ciągu upływających stuleci Zamek na Pieskowej Skale przeszedł mnóstwo rozmaitych przeobrażeń. W miejscu, gdzie dziś znajduje się renesansowy dziedziniec, niegdyś stały otoczone murem zabudowania gospodarcze. Nie ma już śladu po wysokiej, pełniącej funkcje mieszkalno-obronne wieży. Przetrwały za to gotycka baszta, XVI-wieczna loggia widokowa, parterowe ogrody, elementy bastionu z XVII w. czy barokowa oficyna. Architekturę zabytku najlepiej określa jedno słowo: eklektyzm.

Co najmniej równie ciekawie jest we wnętrzach, gdzie muzealnicy z Zamku Królewskiego na Wawelu w ramach Państwowych Zbiorów Sztuki przygotowali 3 stałe ekspozycje. I tak główna wystawa związana z Zamkiem Pieskowa Skała to “Przemiany stylowe w dziejach sztuki europejskiej od Średniowiecza do Dwudziestolecia Międzywojennego”: niezwykle bogata kolekcja prac znamienitych artystów. Kolejna ekspozycja “Historia Pieskowej Skały” prezentuje wszelkiego typu pamiątki, w taki czy inny sposób związane z zabytkiem i jego właścicielami. Z kolei “Galeria Malarstwa Angielskiego” mówi sama za siebie - obrazy pochodzą głównie z XVIII i XIX stulecia. Do tego dochodzą organizowane co jakiś czas wystawy czasowe oraz oferta zajęć edukacyjnych, skierowana przede wszystkim do dzieci i młodzieży szkolnej.

Ważna informacja: w okresie od listopada do kwietnia na Zamku Pieskowa Skała udostępniana jest wyłącznie jedna wystawa stała: Przemiany stylowe w dziejach sztuki europejskiej. A jeśli ktoś planuje zwiedzanie na przełomie zimy i jesieni, powinien wiedzieć że w listopadzie i grudniu wpuszczane są tylko minimum 15-osobowe grupy, które zarezerwowały termin z przynajmniej jednodniowym wyprzedzeniem.

Cennik

Ceny wejściówek na Zamek Pieskowa Skała w Sułoszowej, zamiejscowego oddziału muzealnego Zamku Królewskiego na Wawelu w Krakowie - stan na sierpień 2018:

- na ekspozycje stałe “Przemiany stylowe w dziejach sztuki europejskiej od Średniowiecza do Dwudziestolecia Międzywojennego” oraz “Historia Pieskowej Skały:

 • 9 zł bilet ulgowy
 • 11 zł bilet normalny
 • 38 zł bilet rodzinny (maks. 2+4)

- na ekspozycje stałe “Galeria Malarstwa Angielskiego” oraz “Historia Pieskowej Skały”:

 • 6 zł bilet ulgowy
 • 10 zł bilet normalny
 • 29 zł bilet rodzinny (maks. 2+4)

- wejściówki łączone na zwiedzanie wszystkich ekspozycji:

 • 11 zł bilet ulgowy
 • 18 zł bilet normalny
 • 50 zł bilet rodzinny (maks. 2+4)
Mini przewodnik

XIV-wieczny zabytek, w którym muzealnicy z Zamku Królewskiego na Wawelu urządzili 3 stałe wystawy z cyklu Państwowe Zbiory Sztuki. Zamek Pieskowa Skała ma niezwykle burzliwą historię, co widać w eklektycznej architekturze budowli. Są tu elementy średniowieczne, renesansowe, barokowe… Podobne zróżnicowanie prezentują eksponowane prace znakomitych artystów różnych epok.


Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja