Zakochaj się w Krakowie!

Drugie co do liczby mieszkańców miasto w Polsce, słynące z mariackiego hejnału, płynącej Wisły, Zamku Królewskiego chroniącego przez Smoka Wawelskiego. Mowa oczywiście o Krakowie - celu turystów z całego świata. Jego różnorodność, historia, urzekające piękno starych kamienic oraz historycznych zabudowań sprawia, że przez lata nic się nie zmienia - Kraków niezmiennie, niezależnie od pory roku jest tłumnie odwiedzany. Poza mnóstwem sezonowych okoliczności, warto tu przyjechać również poza „sezonem” - choć tak naprawdę ten termin zupełnie nie pasuje do tego miasta.

Kraków nie bez powodu jest jednym z najchętniej odwiedzanych polskich miast przez zagranicznych turystów. Nie inaczej jest również z Polakami - niegdysiejsza stolica naszego kraju przyciąga nie tylko z uwagi na niepowtarzalną architekturę, ale również ze względu na klimat. Jej niesamowity urok nie jest łatwy do wytłumaczenia, przecież pięknych miast w kraju mamy całkiem sporo. Jednak nie bez powodu niemalże niemożliwym jest ujrzeć krakowski rynek pozbawiony tłumów. Coś musiało spowodować, że w roku 2018 portal podróżniczy Trip Advisor umieścił Kraków na liście dziesięciu "najwspanialszych miast świata".

Poczuj wieczorny klimat Krakowa
Wiele osób odwiedzających Kraków zostaje tam przynajmniej na jedną dobę. Za dnia ma on oczywiście do zaoferowania gro atrakcji, jednak aby w pełni zrozumieć jego urok powinniśmy spędzić tam przynajmniej jeden wieczór… a najlepiej noc. Miasto żyje - to powinna być wystarczająca rekomendacja. Nie mówię jedynie o młodych osobach poszukujących wrażeń, ale również o osobach dojrzałych - kulturalnie Kraków stoi absolutnie na najwyższym poziomie. Wieczorny spacer po ciasnych uliczkach okalających rynek zwieńczony teatralnym spektaklem - czy nie brzmi to zachęcająco? Co więcej - położony nad Wisłą Kraków, znajduje się tuż nad pasmem gór i stanowi doskonałą bazę wypadową na eskapady w Tatry, bądź barwną Jurę Krakowsko-Częstochowską. To tylko dwie najszybciej nasuwające się możliwości - opcji jest naprawdę multum. Cała Małopolska posiada wiele zakątków, których pominięcie byłoby grzechem. Z tego powodu warto skrupulatnie zaplanować wycieczek na kilka dni, uprzejmie uprzedzić pracodawcę o tygodniowym urlopie i próbować wsiąknąć w niepowtarzalny klimat Krakowa.

Z uwagi na wcześniej wspomniane wysokie zainteresowanie, pobyt w stolicy Małopolski warto zaplanować nieco wcześniej. Najbardziej atrakcyjne zakwaterowanie pod względem lokalizacyjnym jest regularnie oblegane - niezwykle trudnym jest znalezienie noclegu w Krakowie z dnia na dzień. Duża ilość turystów przybywających z wszystkich zakątków świata sprawia, że miasto, w niektórych porach staje się zwyczajnie przeludnione. Przekłada się to oczywiście na ilość wolnych miejsc w hotelach czy apartamentowcach. Dlatego odkryj oferty noclegów w Krakowie z odpowiednim wyprzedzeniem, aby uniknąć nerwów i rezerwacji na ostatnią chwilę. Potęgą turystyczną tego miasta jest również fakt, że forma zakwaterowania jest niemalże dowolna. Znajdziesz tutaj zarówno sporo przytulnych apartamentów jak i pięciogwiazdkowych hoteli. Jeżeli szukasz czegoś niecodziennego, znajdziesz tutaj również… hostel na wodzie!

Nie samym Krakowem Kraków żyje!
Żeby kompleksowo zwiedzić cały Kraków potrzebowalibyśmy kilku dni. Wcześniej wspomniany krakowski rynek jest zwieńczeniem niesamowicie urokliwego centrum. Mieszczący się tam Kościół Mariacki robi na osobach odwiedzających ten teren ogromne wrażenie, a w zestawieniu z Sukiennicami czyni rynek miejscem, w którym łatwo się po prostu zakochać. Warto jednak odbić nieco od centrum i poznać również inne, niemniej wspaniałe miejsca. Takim jest Kazimierz, czyli żydowska dzielnica Krakowa - to miejsce wyjątkowym czyni właśnie klimat, który w dalszym ciągu ma w sobie magię sprzed dekad.
„Odhaczenie” najważniejszych punktów tego miasta możemy skrócić z kilku dni, do dwóch dób, a pozostały czas spożytkować na miejsca znajdujące się w odległości maksymalnie kilkudziesięciu kilometrów. Miastem takim jest choćby Oświęcim - miejsce absolutnie kultowe na mapie Polski, a nawet całej Europy. Historia skumulowana na kilku kilometrach kwadratowych. Historia, która zapiera dech w piersiach. Oświęcim jest miastem, w którym podczas II wojny światowej mieścił się największy niemiecki obóz koncentracyjny oraz ośrodek zagłady. Legenda Auschwitz dla młodych turystów być może nie w pełni zrozumiała, jednak dla osób świadomych wizyta tamże jest absolutnie konieczna. Niewiele jest miejsc, które po tylu latach tak bardzo potrafią człowiekiem wstrząsnąć, nabrać szacunku do historii oraz dystansu do obecnej rzeczywistości.

Kraków to symbol polskości, kultury i obecności największych artystów. Co bardzo istotne, jest to miasto nastawione w dużej mierze na turystów, nie tracące zarazem swojego uroku. Od wielu lat potrafi zauroczyć z taką samą mocą, miłość do Krakowa zaszczepiana jest niemalże z pokolenia na pokolenie. Turyści odwiedzający Polskę, jako główny punkt swojej wizyty rzadko kiedy wskazują inne miasto niż stolicę Małopolski. Jeśli jeszcze nie miałeś okazji, aby poczuć tę wyjątkową atmosferę, zaufaj - znajdź dogodny termin, weź ze sobą najbliższych i obierz kierunek na Kraków.

Dodano: 2018-12-21 17:21:00

Komentarze (1)
Anonim
9.04.2019 12:40

W Krakowie spędziliśmy wraz z mężem 8 dniowy urlop. Faktycznie-miejsce magiczne i godne odwiedzenia. Nic dziwnego, że ściąga turystów z całego świata. Rynek boski, restauracje na wysokim poziomie. Nocleg rezerwowaliśmy pół roku wcześniej w kameralnym, ślicznym hoteliku. Oprócz Krakowa odwiedziliśmy też wspomniany w artykule Oświęcim. Warto odwiedzić to miejsce i poznać bliżej wstrząsającą historie.

Dodaj komentarz