Willa Karola Estreichera
- Adres Sarnie Uroczysko 15
30-255 Kraków - Telefon+48 513 060 803
- Telefon+48 791 844 197
- E-mail[email protected]
Ocena
Dodaj opinię- Ocena
- Dla dwojga
- Dla dzieci
- Dla dorosłych
- Dla seniorów
Muzeum Rodu Estreicherów, Strat Kultury i Rewindykacji prowadzone przez Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie. Willa Karola Estreichera to kameralny zabytek z przełomu XIX i XX wieku - pierwotnie wybudowany na terenie Ojcowa, w latach 1946-1948 rozebrany, przewieziony do podkrakowskiej wówczas Woli Justowskiej i odbudowany od deski do deski.
Urządzone przez TPSP muzeum ma charakter biograficzno-historyczny. Profesor Karol Estreicher junior mieszkał tutaj od 1948 roku aż do śmierci w 1984. Jego działalność koncentrowała się na historii, ale zajmował się też sztuką i literaturą. Był m.in. badaczem naukowym, dyrektorem Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius, działaczem społecznym, jednak największe zasługi położył na polu katalogowania i odzyskiwania dzieł sztuki zrabowanych Polsce w trakcie II Wojny Światowej.
Willa Karola Estreichera w Krakowie przeszła na własność Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych na mocy testamentu profesora UJ. Jednak przez pierwsze lata po tej zmianie zabytek był pozbawiony należytej opieki - budynek systematycznie niszczał, doszło też do kilku włamań i kradzieży. Dopiero w latach 2005-2009 udało się przeprowadzić remont generalny, po którym uroczyście otwarto Muzeum Rodu Estreicherów, Strat Kultury i Rewindykacji. Eksponaty stanowią przede wszystkim oryginalne elementy wyposażenia, rodzinne pamiątki oraz kolekcja dzieł sztuki.
Ceny wejściówek do Willi Estreichera w Krakowie, Muzeum Rodu Estreicherów, Strat Kultury i Rewindykacji - stan na sierpień 2018:
- 5 zł za bilet ulgowy
- 10 zł za bilet normalny
Zabytkowa rezydencja profesora UJ, zasłużonego badacza historii i sztuki. Willa Karola Estreichera powstała na przełomie XIX i XX w., po II WŚ przeniesiono ją do Woli Justowskiej. Obiekt stanowi własność Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie, które po generalnym remoncie z lat 2005-2009 otworzyło tutaj Muzeum Rodu Estreicherów, Strat Kultury i Rewindykacji.
Opinie