Wieża Ratuszowa

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Jeden z najstarszych zabytków miasta, a co za tym idzie: jeden z najcenniejszych. Wieża Ratuszowa na krakowskim Rynku Głównym ma co najmniej 700 lat - to jedyna pozostałość po pierwszym magistracie Krakowa, który wybudowano ok. 1300 roku. Reprezentacyjna, fantazyjnie przyozdobiona konstrukcja ma 70 metrów wysokości i niewątpliwie skutecznie symbolizowała prestiż i bogactwo Grodu Kraka.

Rzecz jasna Wieża Ratuszowa w Krakowie nie tylko wyglądała, pełniła też szereg mniej i bardziej istotnych funkcji. Przed wiekami w jej wnętrzach funkcjonowały m.in. urząd burmistrza, sala obrad miejskich rajców, sąd ławniczy (z katownią i salami tortur w piwnicach do kompletu),miejskie archiwum, skarbiec, spichlerz czy… Indie, vel Piwnica Świdnicka - ot, specyficzna speluna, którą miejscowi nie bez powodu nazywali jaskinią łotrowską albo piwnicą świńską. Współcześnie dawną Wieżę Ratuszową zajmują m.in. scena Teatru Ludowego, kawiarnia oraz oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.

Architektonicznie dawny ratusz krakowski łączył elementy gotyckie i renesansowe, dodane przy okazji przebudowy w połowie XVI stulecia. Większą część magistratu wyburzono w 1820 roku. Wieża Ratuszowa przetrwała: w 1967 r. zakończyła się jej kompleksowa rekonstrukcja, przywracająca bardziej średniowieczny charakter zabytku. Zaraz po zakończeniu prac budowlę przekazano Muzeum Historycznemu Miasta Krakowa. Organizowane są tutaj rozmaite wystawy czasowe, docelowo ma powstać ekspozycja stała na temat krakowskiego samorządu oraz przemian architektonicznych Rynku Głównego na przestrzeni dziejów.

Zwiedzając Wieżę Ratuszową warto poszukać na parterze 14 gmerków z 1444 roku - wyjątkowych znaków kamieniarskich, swego rodzaju podpisów pozostawionych przez pracujących nad budowlą rzemieślników.

Cennik

Ceny wejściówek na Wieżę Ratuszową w Krakowie - stan na lipiec 2018:

  • 7 zł bilet ulgowy
  • 9 zł bilet normalny
  • 18 zł bilet rodzinny (2+2 albo 1+3)
  • 6-7 zł/os. bilet grupowy
Mini przewodnik

Gotycko-renesansowy zabytek z przełomu XII i XIII w., który przez stulecia pełnił najróżniejsze funkcje. Wieża Ratuszowa na Rynku Głównym była przede wszystkim częścią magistratu, ale poza miejskimi urzędami były tu m.in. sąd, sale katowskie, skarbiec czy podejrzana karczma. Dziś mieszczą się w niej teatr, kawiarnia i oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.


Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja