Teatr Juliusza Słowackiego
- Adres plac św. Ducha 1
31-023 Kraków - Telefon+48 124 244 500
- Telefon+48 124 244 528
- E-mail[email protected]
Ocena
Dodaj opinię- Ocena
- Dla dwojga
- Dla dzieci
- Dla dorosłych
- Dla seniorów
Jedna z najważniejszych scen w całej Polsce: zarówno ze względu na działalność artystyczną i bogate tradycje, jak też wspaniałą, zabytkową siedzibę. Teatr Juliusza Słowackiego w Krakowie funkcjonuje bez przerwy od 1893 roku - przez pierwsze 16 lat jako Teatr Miejski - i w zasadzie “od zarania dziejów” ma charakter narodowej świątyni sztuki.
Tutaj swoje premiery miały choćby pierwsze adaptacje arcydzieł polskiego romantyzmu - między innymi “Kordian” Słowackiego, “Dziady” Mickiewicza czy “Nie-Boska Komedia” Krasińskiego. To w krakowskim Teatrze Juliusza Słowackiego “Wesele” i “Wyzwoleni” Wyspiańskiego miały swoją prapremierę, to na tej scenie swój debiut zaliczył Stanisław Ignacy Witkiewicz (vel Witkacy). Znaczącym wydarzeniem był też pierwszy pokaz kinematografu braci Lumière na terenie Polski, zorganizowany 14 listopada 1896 r. Rzecz jasna na renomę dawnego Teatru Miejskiego budowali i autorzy sztuk, i aktorzy, i reżyserzy, i scenografowie, i dyrektorzy…
Jeśli chodzi o niewątpliwie efektowny budynek, to jego powstaniu towarzyszyły ogromne kontrowersje. Rozpoczęcie prac na placu Świętego Ducha wymagało zburzenia kilku średniowiecznych zabytków, co skłoniło Jana Matejkę do zrzeczenia się honorowego obywatelstwa Krakowa. W marcu 1891 r. ruszyła budowa świątyni sztuki, według projektu Jana Zawiejskiego wybranego w międzynarodowym konkursie architektonicznym. Uroczyste otwarcie Teatru Juliusza Słowackiego nastąpiło 21 października 1893 roku.
Budynek ma charakter eklektyczny, łączący różne style, aczkolwiek najwięcej w nim akcentów neobarokowych. Na bogato zdobionej fasadzie warto zwrócić uwagę na maszkarony, niemal identyczne jak na Sukiennicach. Co ciekawe Teatr im. Juliusza Słowackiego to pierwszy krakowski budynek oświetlany elektrycznie. Obok głównego gmachu powstała teatralna elektrownia, której budynek od 1976 r. służy Scenie Miniaturze.
Warto wspomnieć, że w instytucjonalnych ramach Teatru imienia Juliusza Słowackiego w Krakowie funkcjonują także Małopolski Ogród Sztuki - specyficzna przestrzeń nietypowego doświadczania kultury i twórczości - oraz Dom Rzemiosł (Teatralnych): z jednej strony magazyn, a z drugiej nowoczesna, multimedialna ekspozycja i miejsce na warsztaty artystyczne.
Jedna z najważniejszych i najbardziej zasłużonych scen narodowych w Polsce. Teatr Juliusza Słowackiego w Krakowie działa od 1893 r., tutaj odbyła się prapremiera “Wesela” Wyspiańskiego. Budynek świątyni sztuki prezentuje równie dużą wartość, co działalność artystyczna. Efektowna, eklektyczna architektura z przewagą elementów neobarokowych to dzieło Jana Zawiejskiego.
Opinie