Sukiennice

  • Adres Rynek Główny 1-3
    31-042 Kraków
  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Architektoniczna perełka Krakowa, jeden z najważniejszych zabytków całego miasta. Imponujące Sukiennice stanowią swego rodzaju średniowieczny odpowiednik współczesnych galerii handlowych. Czyli niby mają przede wszystkim służyć robieniu sprawunków, ale w praktyce stały się także gwarnym centrum życia towarzyskiego oraz społecznego. I taki schemat funkcjonowania Sukiennic w zasadzie pozostaje aktualny aż po dziś dzień.

Wypadałoby teraz wyjaśnić, jak XIII-wieczna budowla stała się wizytówką architektury renesansowej i jednym z najbardziej reprezentatywnych miejsc w mieście. Otóż Sukiennice wybudowano w centrum miejscowości zaraz po tym, jak Kraków zyskał prawa miejskie. Początkowo były to dwa rzędy kramów z kamienia, tworzące swego rodzaju uliczkę - zamykaną kratami z obu stron dla ochrony przed złodziejami. Murowany, zadaszony budynek powstał w XIV stuleciu, do dziś w zabytku zachowały się ostrołukowe arkady z tamtego okresu.

W 1555 roku Sukiennicami wstrząsnął gwałtowny pożar - konstrukcja wymagała gruntownej odbudowy, w którą zaangażowali się najlepsi rzemieślnicy i artyści w całym Krakowie. Nowy, utrzymany w stylu typowym dla włoskiego renesansu budynek wyróżnia się m.in. kolumnową loggią, efektownymi attykami oraz jedynymi w swoim rodzaju maszkaronami, zaprojektowanymi przez Santiego Gucciego. Wprawdzie w kolejnych wiekach Sukiennice mocno zaniedbywano, to pod koniec XIX stulecia przeprowadzono zakrojony na szeroką skalę remont, przywracający piękny zabytek do stanu świetności.

W krakowskich Sukiennicach, poza tradycyjnymi straganami handlowymi, stacjonarnymi sklepami i lokalami restauracyjnymi, swoje miejsce znalazło kilka mniej i bardziej istotnych z punktu widzenia zwiedzających wczasowiczów instytucji. Od dużego punktu informacji turystycznej po placówki muzealne. I tak Muzeum Narodowe w Krakowie zaprasza do Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku (i przy okazji na tarasy widokowe),natomiast Muzeum Historyczne Miasta Krakowa urządziło wystawę “Rynek Podziemny”. Jak sama nazwa wskazuje, nowoczesna ekspozycja historyczna mieści się w najgłębszych piwnicach Sukiennic.

Mini przewodnik

Centrum Rynku Głównego, centrum handlu i życia społeczno-towarzyskiego, centrum Krakowa. Sukiennice wybudowano jeszcze w XIII w., acz obecny kształt zabytku to efekt gruntownej przebudowy z 1555 roku. Dzięki wytężonej pracy najlepszych artystów i rzemieślników powstała prawdziwa perła architektury renesansu - żeby wymienić tylko piękne attyki czy maszkarony.


Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja