Stary Teatr

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Narodowy Stary Teatr imienia Heleny Modrzejewskiej w Krakowie - tak brzmi pełna nazwa tej istotnej, założonej w 1781 roku instytucji kultury. Wspaniałe tradycje, bogaty i niejednokrotnie kontrowersyjny repertuar artystyczny, wybitni aktorzy, reżyserzy, dramaturdzy czy scenografowie, głośne spektakle… a na dodatek piękna siedziba w zabytkowym budynku. Nic zatem dziwnego, że Stary Teatr to jedna z zaledwie trzech scen w kraju, które podlegają bezpośrednio pod Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Zwiedzający Kraków miłośnicy sztuki teatralnej zwyczajnie nie mają innego wyboru, jak z odpowiednim wyprzedzeniem zarezerwować sobie bilet i wybrać się na przedstawienie. Na pewno każdy znajdzie tutaj coś w sam raz dla siebie. Stary Teatr wystawia najróżniejsze spektakle, od wiekopomnych klasyków dramatu - również w interpretacjach dalekich od oryginału - po sztuki współczesne. Tak w zakresie tematyki, jak też nowatorskiej formie. Helena Modrzejewska, Tadeusz Kantor, Antonina Hoffman, Andrzej Wajda, Jerzy Grotowski, Anna Dymna, Krystyna Zachwatowicz, Jan Klata, Krystian Lupa, Konrad Swinarski, Dorota Segda… to tylko ułamek znanych i cenionych artystów rozmaitych profesji, którym Narodowy Stary Teatr w Krakowie zawdzięcza swoją renomę.

Placówka wywodzi się z pierwszej stałej, profesjonalnej sceny, jaką w dawnej stolicy Polski stworzył Mateusz Witkowski. W 1798 roku teatr przejął Jacek Kluszewski - piastujący wówczas funkcję brzegowskiego starosty - i przeniósł go w nowe miejsce. Mowa o dwóch połączonych kamienicach z charakterystycznymi płaskorzeźbami i attykami. W taki oto sposób Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie zyskał siedzibę w której działa do dzisiaj.

W głównym, reprezentacyjnym budynku mieszczą się m.in. Duża scena, Nowa Scena (sale o typowym układzie teatralnym),wyposażona w zaawansowane instalacje multimedialne Strefa BE (wykorzystywana przede wszystkim do zajęć i warsztatów edukacyjnych) czy nadzwyczaj elegancka Sala Modrzejewskiej. Warto również zaplanować wizytę w Muzeum Interaktywnym - Centrum Edukacji Teatralnej, także finkcjonującym w strukturach Starego Teatru.

Cennik

Ceny wejściówek do Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie - stan na wrzesień 2018. UWAGA - na każde przedstawienie cennik biletów wygląda nieco inaczej. Niemniej warto wspomnieć o ofertach specjalnych, jakie przygotował krakowski Stary Teatr:

  • pierwszy czwartek miesiąca - w ten dzień wszystkie bilety na dany miesiąc można kupić po 30 zł
  • Karta Widza - ważna przez jeden teatralny sezon“karta stałego klienta”, która zapewnia promocyjne ceny wejściówek. Zazwyczaj 28 zł za bilet na dowolnie wybrany spektakl, bez oczekiwania na pierwsze czwartki kolejnych miesięcy. Koszt Karty Widza Starego Teatru w Krakowie to 50 zł.

Oferta zajęć edukacyjnych i warsztatów - 10 zł od każdego uczestnika.

Mini przewodnik

Instytucja narodowa, podlegająca bezpośrednio ministerstwu kultury. Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie cechują m.in. bogaty repertuar sztuk klasycznych i współczesnych, zespół złożony z najlepszych artystów w swoim fachu oraz rozbudowana oferta edukacyjna. Spektakle odgrywane są na kilku różnych scenach. Placówka mieści się w zabytkowym, niezwykle reprezentacyjnym budynku.


Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja