Rynek Główny

  • Adres Rynek Główny
    30-062 Kraków
  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Na ulicy Floriańskiej każdego spacerowicza zatrzymuje na dłużej nie tylko widok na wieżę kościoła Mariackiego pięknie zamykające jej perspektywę, ale ogólny klimat tej ulicy powszechnie uważanej za najbardziej prestiżową w Krakowie. To właśnie przy niej znajduje się m.in. dawna rezydencja magnackiego rodu Kmitów, ozdobiony renesansowym portalem hotel Pod Różą, dom Jana Matejki oraz słynna, krakowska cukiernia - Jama Michalika, w której uwielbiali przesiadywać młodopolscy artyści.

Kolejnym przystankiem na Drodze Królewskiej jest Rynek Główny - serce Krakowa, jego najważniejsza przestrzeń publiczna, miejsce o wyjątkowym znaczeniu historycznym i kulturowym. Jest to jeden z 3 największych rynków w Europie.

Jego kształt kwadratu o bokach długości blisko 200 m przetrwał niezmieniony od czasów lokacji miasta w 1257 r. Otoczony jest kamienicami, z których niemal wszystkie to kilkusetletnie obiekty zabytkowe, m.in. kamienica Szara (6),Pałac Pod Baranami (27),Hetmańska (17),pałac Potockich (20).

W jego centrum piętrzą się Sukiennice - od wieków służąca kupcom budowla o XIII-wiecznych początkach, która swoją obecną, renesansową formę zawdzięcza przede wszystkim XVI-wiecznej przebudowie.

W południowo-zachodnim narożniku Rynku sterczy samotna wieża dawnego ratusza, której szczyt stanowi wyśmienity punkt widokowy na miasto, a w północno-wschodnim narożniku wzniesiony z cegły kościół Mariacki, gotycka świątynia ufundowana w XIII w. Co godzinę, z wyższej, sięgającej 81 m wysokości wieży kościoła zwanej Hejnalicą, odgrywany jest słynny hejnał mariacki, gromadzący wielu gapiów.

Między kościołem a Sukiennicami wyrasta wykonany w 1898 r. pomnik Adama Mickiewicza, przy którym kręci się zwykle wiele umawiających się w tym miejscu na spotkanie osób. Oczywiście nie brakuje przy nim gołębi, które choć ich liczne stada można spotkać w całym Krakowie, Rynek Główny upodobały sobie szczególnie, zwłaszcza konserwatorów zabytków doprowadzając tym do rozpaczy.

Ozdobą najważniejszego w mieście placu jest także maleńki kościół św. Wojciecha zajmujący jego południowy narożnik. Świątynię zbudowano w XII w., w stylu romańskim, a na barokową modłę przekształcono częściowo w stuleciach XVII i XVIII.

Mini przewodnik

Serce grodu Kraka, tętniące życiem i piękną historią. Powstał całkiem niedługo po założeniu miasta, w 1257 r., jego zasadniczy kształt nie uległ zmianie. Powstawały za to kolejne piękne obiekty, które z czasem stały się wizytówkami Krakowa - żeby wymienić tylko Kościół Mariacki, Sukiennice, pomnik Adama Mickiewicza, wieżę dawnego ratusza czy zabytkowe kamienice.

Galeria

Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja