Ratusz na Kazimierzu

Dawna siedziba władz podkrakowskiego, hołubionego przez króla Kazimierza Wielkiego miasta, które ostatecznie w 1800 roku stało się jedną z dzielnic Krakowa. Murowany ratusz na Kazimierzu wzniesiono w 1414 r., na miejscu drewnianego magistratu z pierwszej połowy XIV wieku. W prezentowanym zabytku architektury zachowały się ślady wielu historycznych epok i wydarzeń.

I tak w piwnicach kazimierskiego ratusza do dziś widać sporo średniowiecznych elementów. Z kolei wieńczące konstrukcję krenelażowe attyki oraz wieżowy zegar - najstarszy tego typu w całym Krakowie - pochodzą z czasów renesansowych. Oczywiście na przestrzeni dziejów budynek kilkukrotnie przebudowywano: czy to z powodu pożarów, czy to ze względu na zniszczenia wojenne, czy też z uwagi na zmianę przeznaczenia dawnego urzędu.

Na początku XIX stulecia przy placu Wolnica umieszczono szkołę Przemysłowo-Handlową, następnie funkcje oświatowe kontynuowała tutaj szkoła żydowska (do której uczęszczały również chrześcijańskie dzieci). Wkrótce po zakończeniu II Wojny Światowej ratusz na Kazimierzu w Krakowie stał się główną siedzibą Muzeum Etnograficznego imienia Seweryna Udzieli.

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Komentarze (0)

Dodaj komentarz