Planty

  • Adres Planty
    30-698 Kraków
  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Tym, którzy nie mają ochoty opuszczać Starego Miasta, a chcieliby zakosztować nieco zieleni, można polecić wizytę na Plantach. Jest to jeden z największych miejskich ogrodów, zamykający Rynek Główny wraz z odchodzącymi od niego uliczkami w czułym, zielonym uścisku (obwód Plant sięga 4 km).

Planty powstały w latach 20 XIX w. na miejscu dawnych murów miejskich i fosy. Obsadzone są głównie kasztanowcami, pełno w nich kwietnych klombów, zadbanych trawników, wygodnych ławeczek i… niestety, nieznośnych kawek i gawronów także. Trzeba więc uważać na głowę.

Na Plantach ustawione są pomniki znaczących dla Polski i Krakowa postaci, m.in. założyciela ogrodu - Floriana Straszewskiego, Mikołaja Kopernika, Artura Grottgera, Jadwigi Jagiełły. Na szczególną uwagę wśród upamiętnionych zasługują postacie związane z literaturą. Mowa zarówno o słynnych pisarzach - swoje popiersia mają tutaj chociażby Tadeusz Boy-Żeleński i Michał Bałucki - jak też bohaterach wielkich utworów z XIX stulecia. Statuy prezentują m.in. Grażynę i rycerza Litawora z poematu Adama Mickiewicza, Lillę Wenedę z dramatu Juliusza Słowackiego oraz bard Bojan - postać z prasłowiańskich legend, którą poeta Bohdan Zaleski uważał nieomal za swoje alter ego.

Zresztą od jakiegoś czasu Planty w Krakowie mają więcej niespodzianek dla miłośników dobrej literatury. Otóż z inicjatywy Krakowskiego Biura Festiwalowego pokaźna część ławek wzbogacono o tabliczki z kodami QR, po zeskanowaniu przekierowującymi na specjalną stroną internetową projektu Kody Miasta - Kraków Miasto Literatury UNESCO. Tam na ciekawskich czekają informacje o zasłużonych autorach (m.in. Wisławie Szymborskiej, Swietłanie Aleksiejewicz, Czesławie Miłoszu, Stanisławie Lemie, Jerzym Pilchu, Eduardzie Mendozie czy Josephie Conradzie) oraz fragmenty ich tekstów do odsłuchania.

Mini przewodnik

Park otaczający Stare Miasto, założony w latach ‘20 XIX stulecia wzdłuż linii średniowiecznych murów i fosy. Planty wiją się niczym wąż, obwód zielonego terenu to ok. 4 km. Roślinność parku tworzą przede wszystkim kasztanowce. Rzecz jasna nie brakuje zadbanych alejek, przyciętych trawników, ławeczek i stylowych latarni. Warto zwrócić uwagę na liczne pomniki i akcenty podkreślające literacki charakter Krakowa.


Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja