Place Dominikański i Wszystkich Świętych

Droga Królewska wiedzie ulicą Grodzką, jedyną ulicą, która nie odchodzi od Rynku Głównego pod kątem prostym, lecz stanowi niby przedłużenie jego przekątnej. Grodzka podobnie jak Floriańska pełna jest sklepów, przytulnych kawiarenek i knajpek. Idąc nią, mija się place Dominikański i Wszystkich Świętych, przy których wyrastają gotyckie zabytki sakralne: bazylika św. Trójcy i kościół św. Franciszka z Asyżu.

Pierwsza ze świątyń jest trójnawową bazyliką, wzniesioną na miejscu romańskiego kościoła w XIV-XV w. Znajduje się w niej kilka kaplic grobowych, pobudowanych w XVII w., m.in. kaplica św. Jacka ze stiukami Baltazara Fontany i obrazami Tomasza Dolabelli. Kaplica została wzniesiona na wzór Kaplicy Zygmuntowskiej na Wawelu i uważana jest za jedno z najwybitniejszych dzieł sztuki w Polsce. Do kościoła przylegają zabudowania klasztorne, wznoszone od XIII w., skupione wokół 3 wirydarzy-dziedzińców.

Drugą ze świątyń wystawiono w XIII w., w XV ją rozbudowano. Jest budowlą jednonawową z transeptem i przyległymi kaplicami. W jej urządzonym w stylu neogotyckim wnętrzu wyróżniają się polichromia i witraże wykonane według projektu Stanisława Wyspiańskiego oraz obrazy - stacje Drogi Krzyżowej będące dziełem Józefa Mehoffera.

Z kościołem połączone są zabudowania klasztorne, skupione wokół 2 dziedzińców, powstałe w XIV i XV w., potem wielokrotnie przebudowywane.

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Komentarze (0)

Dodaj komentarz