Place Dominikański i Wszystkich Świętych

  • Adres Plac Dominikański
    31-004 Kraków
  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Droga Królewska wiedzie ulicą Grodzką, jedyną ulicą, która nie odchodzi od Rynku Głównego pod kątem prostym, lecz stanowi niby przedłużenie jego przekątnej. Grodzka podobnie jak Floriańska pełna jest sklepów, przytulnych kawiarenek i knajpek. Idąc nią, mija się place Dominikański i Wszystkich Świętych, przy których wyrastają gotyckie zabytki sakralne: bazylika św. Trójcy i kościół św. Franciszka z Asyżu.

Pierwsza ze świątyń jest trójnawową bazyliką, wzniesioną na miejscu romańskiego kościoła w XIV-XV w. Znajduje się w niej kilka kaplic grobowych, pobudowanych w XVII w., m.in. kaplica św. Jacka ze stiukami Baltazara Fontany i obrazami Tomasza Dolabelli. Kaplica została wzniesiona na wzór Kaplicy Zygmuntowskiej na Wawelu i uważana jest za jedno z najwybitniejszych dzieł sztuki w Polsce. Do kościoła przylegają zabudowania klasztorne, wznoszone od XIII w., skupione wokół 3 wirydarzy-dziedzińców.

Drugą ze świątyń wystawiono w XIII w., w XV ją rozbudowano. Jest budowlą jednonawową z transeptem i przyległymi kaplicami. W jej urządzonym w stylu neogotyckim wnętrzu wyróżniają się polichromia i witraże wykonane według projektu Stanisława Wyspiańskiego oraz obrazy - stacje Drogi Krzyżowej będące dziełem Józefa Mehoffera.

Z kościołem połączone są zabudowania klasztorne, skupione wokół 2 dziedzińców, powstałe w XIV i XV w., potem wielokrotnie przebudowywane.

Mini przewodnik

Niewielkie skwery, usytuowane pomiędzy zabytkowymi przybytkami: kościołem Świętej Trójcy ze wschodniej oraz świątynią pod wezwaniem św. Franciszka z Asyżu z zachodniej strony. Leżą przy Drodze Królewskiej i są niezłym miejscem na małą przerwę w zwiedzaniu. Gdyby ktoś nie wiedział dokąd udać się dalej - działa to główny punkt informacji turystycznej.

Galeria

Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja