Plac Centralny

Kolejnym przystankiem nowohuckiej trasy jest Plac Centralny otoczony monumentalną, siermiężną zabudową, czerpiącą swe wzory z renesansowych i barokowych rozwiązań architektonicznych.

Ów plac to serce Nowej Huty, jej komunikacyjny węzeł, miejsce, z którego, na wzór wielkich europejskich kompozycji urbanistycznych rozchodzą się promieniście najważniejsze ulice założenia: Al. Jana Pawła II, Al. Andersa, Al. Solidarności, wzdłuż których, wedle koncepcji czołowego architekta Nowej Huty Tadeusza Ptaszyckiego, znajdują się najstarsze osiedla. Ku północy odchodzi z Placu Centralnego szeroka na 50 m al. Róż wyznaczająca oś dzielącą Nową Hutę na 2 części. Aleję zaprojektowano jako reprezentacyjną, wykreślającą otwarcie widokowe na dalszą część miasta. To właśnie na tej arterii miały się odbywać wspierane przez komunistyczne władze pochody i manifestacje, a w jej południowej części, w latach 1973-89 stał wykonany z brązu pomnik Lenina.

Na placu za al. Przyjaźni, który przecinany jest przez al. Róż miał powstać ratusz Nowej Huty, którego wieża miała nawiązywać do wieży krakowskiego ratusza i stanowić w nowohuckim krajobrazie najważniejszy punkt orientacyjny. Projekt ten nie został zrealizowany.

Podobnież nie ukończono budowy Placu Centralnego. Od południa nie zamknięto go budowlą monumentalnego domu kultury. W latach 1974-83, wbrew koncepcjom Ptaszyckiego, na południe od Placu Centralnego powstało Nowohuckie Centrum Kultury, a w latach 1988-95 osiedle Centrum E utrzymane w postmodernistycznej stylistyce.

W 2004 roku nastąpiła zmiana nazwy placu, dodająca nowego patrona - Ronalda Reagana.

fot. Piotr Tomaszewski/cc 3.0/wikipedia.org

Dodaj opinię

Ocena ogólna:        

Dla dwojga:        

Dla dzieci:        

Dla dorosłych:        

Dla seniorów:        

Komentarze (0)

Dodaj komentarz