Plac Centralny
- Adres Plac Centralny im. Ronalda Reagana
30-962 Kraków
Ocena
Dodaj opinię- Ocena
- Dla dwojga
- Dla dzieci
- Dla dorosłych
- Dla seniorów
Kolejnym przystankiem nowohuckiej trasy jest Plac Centralny otoczony monumentalną, siermiężną zabudową, czerpiącą swe wzory z renesansowych i barokowych rozwiązań architektonicznych.
Ów plac to serce Nowej Huty, jej komunikacyjny węzeł, miejsce, z którego, na wzór wielkich europejskich kompozycji urbanistycznych rozchodzą się promieniście najważniejsze ulice założenia: Al. Jana Pawła II, Al. Andersa, Al. Solidarności, wzdłuż których, wedle koncepcji czołowego architekta Nowej Huty Tadeusza Ptaszyckiego, znajdują się najstarsze osiedla. Ku północy odchodzi z Placu Centralnego szeroka na 50 m al. Róż wyznaczająca oś dzielącą Nową Hutę na 2 części. Aleję zaprojektowano jako reprezentacyjną, wykreślającą otwarcie widokowe na dalszą część miasta. To właśnie na tej arterii miały się odbywać wspierane przez komunistyczne władze pochody i manifestacje, a w jej południowej części, w latach 1973-89 stał wykonany z brązu pomnik Lenina.
Na placu za al. Przyjaźni, który przecinany jest przez al. Róż miał powstać ratusz Nowej Huty, którego wieża miała nawiązywać do wieży krakowskiego ratusza i stanowić w nowohuckim krajobrazie najważniejszy punkt orientacyjny. Projekt ten nie został zrealizowany.
Podobnież nie ukończono budowy Placu Centralnego. Od południa nie zamknięto go budowlą monumentalnego domu kultury. W latach 1974-83, wbrew koncepcjom Ptaszyckiego, na południe od Placu Centralnego powstało Nowohuckie Centrum Kultury, a w latach 1988-95 osiedle Centrum E utrzymane w postmodernistycznej stylistyce.
W 2004 roku nastąpiła zmiana nazwy placu, dodająca nowego patrona - Ronalda Reagana.
Bijące serce Nowej Huty, zaprojektowanej przez Tadeusza Ptaszyckiego. Charakteryzuje się podręcznikową wręcz architekturą stylu socrealistycznego. Przy Placu Centralnym zbiegają się najważniejsze drogi przecinające tą północno-wschodnią dzielnicę Krakowa - a wcześniej samodzielnego miasta. Od 2004 roku temu miejscu patronuje były prezydent USA Ronald Reagan. fot. Piotr Tomaszewski/cc 3.0/wikipedia.org
Opinie